Pracovat doma je náročné…

Píše se rok 2020 a místo toho, abychom se otočili v kanceláři na kolegu, tak mu o pomoc musíme zavolat z domova, kde probíhá náš home office. Nebudu lhát, tento režim není jednoduchý. Štve nás to, chybí nám řád, nechce se nám tolik sportovat a máme větší chutě k jídlu. Jak se udržet daleko od lednice, neprokrastinovat, zvednout se a jít si za svým cílem?

Mám pro vás jednoduchý návod mých 4 pilířů:

1. Nastavte si harmonogram

Mně pomáhá jasná představa a následné odškrtávání. Sestavila jsem si svůj režim (Po-Ne) z několika pilířů a to stravy, pohybu a antistresových technik. Nastavila jsem si minimum, které vždy zvládnu a pokud toho udělám více, můžu se jen chválit. Nechci, aby ve mě přehnané cíle vyvolaly další stres. Toho už tak máme hodně.

Zkuste si odpovědět na pár otázek:

  • Co si přeji zvládnout i když pracuji z domova?
  • Co je mým cílem ohledně životního stylu?
  • Je pro mne tento cíl reálný?
  • Co pro to musím udělat?
  • Jaké překážky se můžou objevit?
  • Co mi škodí při práci z domova?
  • V čem je práce z domova výhodnější?
  • Jak bude vypadat můj každodenní režim? (v kolik vstávám, kdy sportuji, kolikrát jím, co jím, kdy si vařím, jak uvolňuji stres…)

2. Strava

Mějte doma převahu zdravých potravin. Nakupte méně lákadel, protože při home office se člověk jednoduše neudrží. O svém zdravém jídelníčku tedy rozhodujete v supermarketu. V chladných měsících kupte potraviny, které vás zahřejí. A v těch letních ty, které vás spíš ochladí a budou vás i hydratovat. 

Které potraviny vás zahřejí?

Mezi zahřívající potraviny řadím ty, u kterých převažuje mužská energie Jang. Jejich konzumací pomáháme tělu, aby se prohřálo. Z toho vyplývá, že bychom je do našeho jídelníčku měli zařadit hlavně v podzimních a zimních dnech, kdy potřebujeme tělo posílit, aby se vypořádalo se sychravým počasím. Dále jsou vhodné pro zimomřivé lidi, kteří mají často studené ruce a nohy. Zvýšenou pozornost by jim měly věnovat ženy, které si chtějí udržet zdravou váhu. Pokud ženy volí cestu pouze zeleninových či ovocných salátů, které možná obsahují méně kalorií, tělu bude zima a bude se snažit zahřát za každou cenu a to právě i ukládáním tuků. Vhodnější technologická úprava zeleniny na podzim je vaření, dušení, pečení a grilování.

Do skupiny zahřívacích potravin patří:

  • tepelně zpracovaná zelenina
  • polévky
  • kozí mléko a sýry
  • tmavé maso, vejce
  • chilli, kari, skořice, zázvor, oregano, bazalka, rozmarýn, tymián, hřebíček, pepř, hořčice
  • cibule, pórek, křen, česnek

Jezte jen když máte hlad. Pokud se nudíte, tak běžte ven na 10 minut na čerstvý vzduch. Pokud opravdu celý den sedíte, tak jezte pouze 3 x za den a hlídejte si dostatek tekutin pomocí vlažné vody nebo teplých bylinných čajů. Dobrým ukazatelem vypitého množství tekutin je skleněná láhev s vodou, která je umístěná na stole.

Nepodceňujte přípravu jídel. O víkendu si popřemýšlejte nad seznamem potravin, nakupte si a předvařte si pár obědů dopředu. Nedostanete se tím do smyčky JÁ NESTÍHÁM a nemá to cenu. Věřte mi, že má. Místo toho, aby vám rostlo břicho ze sezení, tak si zlepšíte vaší imunitu, bude se vám lépe pracovat, nebudete unavení a udržíte si vaší optimální váhu!

3. Pohyb

Povzbudit vás může i pohybová aktivita. Pohybujte se ráno. 100 % stojím za tím, že mě ráno pohyb pomáhá k tomu být dobře naladěná i když pracuji z domova, soustředěná, kreativní a hlavně mám méně chutí. Může se jednat o procházku, cvičení jógy, tabatu, která pořádně rozproudí váš oběhový systém nebo cokoliv máte rádi. Hlavně se hýbat. Vyjít z bytu ráno a i kdyby se mělo jednat pouze o 20 minut. Po pohybové aktivitě se ráda otužuji, protože se tím rychleji aklimatizuji v chladných dnech a 100 % se tím probudím.

4. Antistresové cvičení

Pravidelně zařazuji tento zátěžový cvik, který mi uvolňuje hlavu ve smyslu, že se mé starosti zdají snesitelnější a má mysl potom klidnější.

Tento cvik je založen na kumulaci napětí, zadržení dechu a následné povolení s výdechem. Pomocí cvičení, ve kterém opakovaně napínáte a uvolňujete jednotlivé svaly ve vašem těle, se skvěle odreagujete. V napětí nezůstávejte přehnaně dlouho. Postačí 10 vteřin.

Vyzkoušejte toto cvičení v místnosti, kde jste sami a máte na své cvičení klid.

1. ruka proti ruce – nadechnu se, zadržím dech, tlačím dlaně proti sobě, s výdechem uvolním nahromaděnou energii
2. ruka zakleslá v ruce – nadechnu se, zadržím dech, tlačím dlaně od sebe, s výdechem uvolním nahromaděnou energii
4. napětí do nohou, zadržení dechu, a uvolnění napětí s výdechem
6. ruce za hlavou – tlačíme proti hlavě, zadržíme dech, s výdechem povolíme napětí
7. ruce před hlavou – tlačíme proti hlavě, zadržíme dech, s výdechem povolíme napětí
8. opřít se rukama o zeď – a tlačíme proti zdi, kolik máme síly, tolik jí dáme do opření

Na závěr se nadechnu a zadržím dech a stáhnu veškeré svaly v celém těle. Při výdechu se soustředím na „výdech“ všech starostí. Ty odcházejí i s napětím přímo s výdechem. Prodýchám uvolněné tělo a přijímám nově načerpanou energii.

Závěrem chci říci, že zejména v období přicházejícího podzimu je třeba tělu dát čas na aklimatizaci. Nevyčítat si lenost, ale pokusit se nastavit režim jinak, než v letních měsících. 

Dejte mi vědět, co vám pomáhá. Kristýna 

#hrapodlekristyny #hubnutijinak #intuitivnistravovani