Co je detoxikace?

Znamená odstraňování škodlivin v našem organismu. Naše tělo používá k detoxikaci kůži, plíce, játra, trávicí trakt, ledviny a lymfu, to je náš dokonalý orgánový systém, který neustále eliminuje toxické látky a zplodiny našeho metabolismu. Lidé se dnes cítí obecně více unavení než dříve. Soustavně zanášíme naše tělo látkami, které pro něj nejsou přirozené. Velká část škodlivin se do něj dostává z průmyslově zpracovaných potravin, alkoholu, cigaret a jiných výparů, které vdechujeme. Naše odolnost klesá i vlivem nedostatku pohybu, nadměrné pracovní zátěže, negativnímu myšlení, nedostatku spánku, častému používání elektroniky, přemírou světla, radiace a rtg.

Potřebujete se vyčistit? Pokud u vás převažuje odpověď ANO, tak honem do toho.

Cítíte se často unavení?
Jste náchylní k nemocem?
Máte problémy se zažíváním?
Trpíte na otoky?
Máte problém s kožním onemocněním?
Špatně spíte?
Přibíráte na váze?
Cítíte, že potřebujete nový restart?

Jak očistit tělo?

Základem je změna životního stylu. Důvod je jednoduchý. To, co mnoho lidí považuje za detoxikaci, jako je doplněk stravy nebo čaj, nemůže na naše tělo fungovat zázračně ze dne na den. Napravit roky přetěžovaný organismus tím, že se o víkendu budeme živit zeleninovou šťávou je sci-fi, ale můžeme to považovat, jako první krok k celkové očistě, která vyžaduje disciplínu.

JAK nastartovat DETOXIKACI dlouhodobě?

Samotnou detoxikaci vykonávají naše orgány a na nás je jim pomoci, aby pracovaly rychleji v náš prospěch.

7 hlavních principů přirozené detoxikace:

1. Konzumujte méně alkoholu, nekuřte tolik, pijte více tekutin, podle možnosti čistou, nesycenou vodu a bylinné čaje. Zvýšený příjem tekutin podporuje vyloučení toxických látek. Zanechání alkoholu a kouření samo o sobě pomáhá zlepšit činnost jater a plic. Zlepší se příjem kyslíku do plic a stejně tak krevní oběh. Alkohol je jed, který ničí protoplazmu (hmotu, jež tvoří každou buňku v našem těle). Po jeho konzumaci dochází k likvidaci obranných buněk těla. Dokonce i po mírném požití alkoholu, dochází k nenávratnému odumření určitého množství mozkových buněk. Alkohol také ovlivňuje metabolismus ostatních živin, vitamínů a minerálních látek a regulaci vody. Narušení hospodaření organismu s vodou má negativní vliv na většinu fyziologických funkcí organismu a vede k ztrátě cenných minerálních látek, zejména vápníku, hořčíku, manganu, fosforu, draslíku a zinku.

2. Omezte rafinovaný cukr a bílou mouku. Zamezíte kolísání hladiny krevního cukru a vaše přirozená energie se vyrovná. Bílý rafinovaný cukr našemu tělo dodá pouze prázdné kalorie. Neobsahuje žádné další obohacující látky, kterými by byl přínosem. Přemíra cukru vede k překyselení organismu a to mívá za následek, že z těla začnete vylučovat tolik potřebné minerální látky, jako je například hořčík, selen a vápník. Jsou to látky, které souvisí s našim imunitním systémem, psychickým rozpoložením a stavem našeho cévního systému. Cukr podporuje vznik kvasinkových a plísňových infekcí a urychluje stárnutí těla. Ve většině případů způsobuje, že nehubneme a hmotnost se navyšuje. 

3. V jídelníčku se snažte o menší množství masa a jezte více ryb. Studie neukazují jednoznačné škodlivé účinky masa na náš organismus, a proto není potřeba být striktní vegetarián. Každý z nás se musí zamyslet nad otázkou, kolik masa týdně zkonzumuje. Pokud je to velké množství, tak bychom měli určitě ubrat. Zkuste sami sebe motivovat bojem pro lepší životní prostředí a vybírat si maso, které dodá vašemu tělu více živin, jako je tomu v mase z volného chovu.

4. Navyšte příjem vlákniny. Zdravá strava bohatá na vlákninu podporuje zdraví našeho trávicího systému a antioxidanty nacházející se v zelenině a ovoci přispívají k vyšší imunitě. Vláknina zvyšuje objem stravy v žaludku, vyvolává pocit nasycení, a pomáhá tak při hubnutí. Dostatečný příjem vlákniny podporuje peristaltiku střev a má pozitivní vliv na trávení. Zajímavá je také schopnost vlákniny vázat na sebe nežádoucí látky z potravy a toxické látky vznikající při trávení.

5. Posilte vaší obranyschopnost čerstvým nápojem.

Vyberte si jeden druh fresh džusu:

Pomeranč, limetka, citrón a zázvor – šťávy z citrusových plodů přímo naverbují imunitní systém do války s nachlazením. Koktejl je plný vitamínu C, B a A, draslíku, vápníku a hořčíku. Zázvor pomáhá mírnit obtíže jak při chřipce, tak i pouhé rýmě.

Jablko, citrón a zázvor – jablko obsahuje flavonoid quercetin, který kromě jiného zmírňuje zánětlivé stavy. Jablečná vláknina navíc účinně pročišťuje organismus. Citrónová šťáva je nejen bohatým zdrojem vitamínu C, který podporuje imunitní systém, ale i pomáhá při bolestech v krku. Zázvor má i antiseptické účinky.

Mrkev, pomeranč a zázvor – mrkev je díky vysokému obsahu beta-karotenu prospěšná nejen pro zdraví očí, ale i pro imunitu. Mrkev nejen čistí játra, ale i napomáhá detoxikaci organismu. Pomeranč je jedním z významných zdrojů vitamínu C, který zajišťuje organismu účinnou imunitu, pomáhá v boji proti virům, bakteriím a přispívá k tvorbě obranyschopných buněk. Zázvor obsahuje vitamín B6, draslík, hořčík, měď, mangan a aktivní látku gingerol, která má silné antioxidační účinky.

6. Hýbejte se, protože aktivita dokáže rozproudit krev. Tkáně jsou lépe prokrvovány, tím i okysličovány, mají více energie na metabolické procesy. Lepší prokrvení se týká i vnitřních orgánů, také těch detoxikačních. Lepší zásobení krví a kyslíkem se příznivě odráží také na detoxikačních procesech uvnitř jater nebo vylučovací činnosti ledvin. Moje oblíbené nastartování je s jógou. Podporuje celkový dobrý duševní stav, výdrž, náladu, sníží stres, zlepší se i vaše trávení a jóga vás naučí správně dýchat.

7. Přidejte do vašeho jídelníčku potraviny, které jsou schopny váš očistný proces podpořit a toxiny na sebe navázat. Patří mezi ně: cibule, česnek, červená řepa, špenát, kapusta, zelí, květák, brokolice, artyčoky, avokádo, chřest, zelené jablko, švestky, řeřicha, mořské řasy a další. Pro komplexní očistu organismu je skvělé využít síly bylinek nebo zelených potravin jako jsou například ostropestřec mariánský, kořen černého rybízu, šalvěj lékařská, mladý ječmen, zelený ječmen, chlorella bio nebo aloe vera. Podporují očistu organismu a obnovu buněk.

Vzorový jídelníček pro očistu těla i duše ↓

Ráno na lačno si připravte neslazený čaj z kopřivy 400 ml nebo máty. Pokuste se věnovat 30 minut cvičení jógy – a po ní se osvěžte sklenicí vody.  

Tip na pozitivní afirmaci: ,,Jsem tady a teď“ ,,Je mi dobře“ ,,Mám energii“

  • Snídaně: špenátová omeleta s lněným semínkem
  • Svačina: fresh džus (jablko, citrón a zázvor)
  • Zelený čaj 400 ml
  • Oběd: pečená ryba s pohankou, červenou řepou, česnekem a koprem
  • Svačina: fresh džus (jablko, citrón a zázvor)
  • Aktivní procházka 45 minut v přírodě – 0,5 l vody
  • Večeře: květáková polévka se semínky s BIO vejcem
  • 400 ml meduňkový čaj
  • Před spánkem 10 minut meditace pro kompletní uvolnění napětí 

Ve zdravém těle zdravý duch. Kristýna

#hrapodlekristyny