Jak jste spokojení se svým životem?

Cítíte se plní energie a uvolnění ve svém těle, vstáváte ráno s chutí do nového dne, realizujete své plány a touhy? Nebo jste v některém ohledu (či ve více ohledech) spíše v režimu autopilota a přitom někde ve skrytu duše cítíte, že potřebujete změnu? Možná je určitá nespokojenost tak dlouho součástí vašeho života, že se zdá být “normální”. A možná je na denním pořádku vkládat energii a důslednost do různých vnějších povinností, do různých projektů někoho jiného, že se vaše vlastní sny dostaly někam na okraj… 

Víte, co je úžasné a přelomové?

Změnit perspektivu a stát se sám sobě vlastním projektem! Ne, neznamená to, že přestanete brát ohledy na všechny a všechno okolo a budete najednou řešit „jenom“ sami sebe, ale že dáte pozitivní prioritu sobě samotným, svému zdraví, své kráse a aktivitě, svým přáním a snům, které jste možná dlouhá léta odsouvali někam do šuplíku „tohle udělám, když mi zbude po práci nějaký volný čas“. Že se na sebe a na svůj život podíváte trochu z jiného úhlu, povystoupíte z různých předsudků vůči sobě samým (typu „na tohle už jsem starý“, „to nezvládnu“, „nikdy nezhubnu“, „je normální, že mě práce moc nebaví, na víc nemám“) a že se odvážíte změnit svůj život tak, aby vám dělal větší radost. 

Takže pozor! Právě teď, v létě, nastal váš čas! posunout svoje limity.

Pomalu se přiblížit tomu, po čem opravdu (a možná už opravdu dlouho!) toužíte. Jasně, ani v létě není konec pracovním a provozním povinnostem, nežijeme na růžovém obláčku a nejspíš musíme provádět, stručně řečeno, každodenní multitasking. Přesto tahle doba, ať už zrovna jsme nebo nejsme na dovolené, vyzývá k větší aktivitě, odvaze, objevování nových obzorů, k většímu životnímu optimismu. 

Být svým vlastním projektem znamená postavit se automatismům, které nás velmi často a velmi zbytečně omezují, odbourat předsudky vůči svým vlastním (ne)schopnostem a možnostem, dát si šanci ŽÍT VÍC, žít radostněji.

Nespočet limitů, ať už v sportovní, osobní či profesní oblasti, před nás totiž klade naše vlastní mysl! Jako bychom sami sebe věznili v úzkém obleku, ve kterém jsme sice už dávno zvyklí žít, ale ve kterém se ve skutečnosti nemůžeme úplně nadechnout. Naštěstí to funguje i obráceně: v naší mysli se ukrývá i klíč k posouvání těchto hranic a k spokojenějšímu a aktivnějšímu životu. Ve své každodenní praxi s klienty skutečně vidím, jakou sílu a moc má rozproudění energie každého z nás a prolomení umělých limitů, které před nás často staví právě pouze naše mysl.

Mikro tipy pro váš osobní rozlet

 

1. Zastavte se

Někdy to nejlepší pro to, abychom se mohli naplno rozlétnout nebo rozeběhnout, je nejdřív se na chvíli zastavit. Může to být krátká dovolená jen se sebou samými či volné odpoledne zaměřené na rekapitulaci a promyšlení svých přání, ale obrovský efekt má i pravidelná několikaminutová meditace. I ta „jenom“ krátká chvíle, kdy se cíleně zpomalíte, vám postupně uvolní prostor pro novou perspektivu. (Více o meditaci a konkrétní tipy najdete například v mém článku zde ……….)

2. Zkuste dnes něco nového

Není potřeba začít radikálními změnami. Mnohem jemnější a často i účinnější a udržitelnější jsou naopak drobné, nenásilné pozitivní kroky. Zkuste dnes – ne „až zítra“! – cokoli nového, zařaďte do svého dne příjemný nový zážitek, zkuste obměnit svoje zaběhlé stereotypy: pozměňte svou trasu do práce, připravte si úplně nové, ideálně samozřejmě zdravé:) jídlo, vyzkoušejte si nový sport nebo si místo televize pusťte přednášku na téma, které vás zajímá, zajděte si brzy ráno na malou procházku… Může to být cokoli – prolomení rutiny se rozhodně neváže na dny dovolené! Změna je důležitá, rozproudí vaši energii a chuť začít hledat nové cesty.  

3. Posilte své základy

Životní změny se samozřejmě neomezují „jen“ za zlepšení fyzické kondice, zdravější jídelníček a podobně. A samozřejmě neznamená, že když například zhubneme pět kilo, automaticky budeme šťastnější. Ale zároveň platí, že lepší fyzická kondice s sebou přináší i mnohem více energie a motivace pro změny další, pro realizaci v ostatních oblastech života. Když se začneme lépe starat o své tělo a  budeme se díky tomu postupně cítit fyzicky lépe a lépe, získáme mnohem více sil a odvahy i pro další pozitivní změny, zdaleka ne „jen“ ty fyzické.  

Životní restart.

(Pokud vás toto téma zajímá hlouběji a chtěli byste v tomto ohledu získat zkušeného průvodce na své konkrétní cestě, jsem tady pro vás. Ráda vám v tom pomůžu, nestyďte se ozvat a domluvit si vám individuálně na míru postavený program životního koučinku – tím nejjednodušším krokem je situaci otevřeně probrat a vyladit pro vás funkční rozsah a formu případné spolupráce.) 

Využijte nadcházející letní dny pro svůj životní restart! Kristýna

#koucink #zivotnirestart #wellbeingkoučink