Podívejte se na své aktuální stravování a nejprve ho prozkoumejte. Promyslete, co by vám nové – zdravé stravování mělo přinést? Vyberte si stravovací styl, který vám bude sedět a doplní pro vaše tělo potřebné živiny. Zdravá strava může pomoci zlepšit vaše zdraví nyní i v nadcházejících letech. Je důležité přemýšlet nad výběrem, který pravidelně děláte. Velmi prospěšné jsou různé druhy ovoce, zeleniny, obilí, bílkovinné potraviny a nebo šetrně zpracované sójové alternativy.

Stravování podpoří přirozenou schopnost vašeho těla léčit se a být v pohodě.

Vše začíná u nákupního seznamu. Hlavní část každého jídla by měly tvořit plnohodnotné potraviny, jako je volně chované maso, sezónní zelenina a bio vejce. Mezi přílohy nebo vedlejší ingredience patří ovoce, ořechy a některé mléčné výrobky. Potraviny, které se mají konzumovat střídmě nebo vůbec jsou knedlíky, hranolky, krokety, zpracované obiloviny a podobné potraviny. 

Využívat můžete i online varianty:

Pokud si nejste jistí, jak si stojí z hlediska zdraví určitá potravina, tak se mrkněte na tento web https://www.ferpotravina.cz

Obecný nákupní seznam:

  • zelenina (rajčata, okurky, salát, cuketa, mrkev, brokolice, paprika, cibule, brambory)
  • ovoce (lesní plody, banány, meruňky, jahody, avokádo)
  • ořechy a semínka 
  • feta sýr, mozzarella, halloumi, cottage, tofu, romadur
  • bílý jogurt, tvaroh, skyr, kokosový jogurt
  • krůtí maso, ryby, krevety
  • přílohy (quinoa, bulgur, rýže dlouhozrnná, batáty, luštěniny)
  • protein nápoj konopný 

 

Označování potravin:  

Při čtení etikety na potravinách je třeba si dát pozor na několik věcí. To nejdůležitější, na co je třeba se dívat na etiketě potravin, se nachází z druhé strany produktu. Zkontrolujte, zda produkt neobsahuje hydrogenovaný nebo částečně hydrogenovaný olej. I když je produkt označen jako „bez trans-tuků“, zkontrolujte seznam složek pro hydrogenované oleje. Pokud má hydrogenované oleje, položte ho a odejděte. Další o byste měli kontrolovat jsou celkové sacharidy, konkrétně cukr. Hledejte potraviny s malým nebo žádným obsahem cukru. Pozor také na kukuřičný sirup s vysokým obsahem fruktózy a umělá sladidla. Mezi umělá sladidla patří sukralóza, sacharin a aspartam. Světová zdravotnická organizace doporučuje 24 g denně jako maximum pro příjem cukru, což odpovídá 6 čajovým lžičkám cukru. Zkrátka hledejte produkty s co nejméně přísadami.

 

Příprava stravy doma.

Vyvarujete nadměrným ztrátám vitamínů a jiných prospěšných látek. Víte vše o tom, co konzumuji. Máte díky tomu pod kontrolou technologickou úpravu a podstatně ušetříte. Zdravý způsob vaření je příprava jídla v páře, dušení, restování nebo vaření. Vyhýbat bychom se měli smažení. Omezíte tím příjem toxických látek z přepalovaných tuků.

Kristýna