Dovolená při hubnutí?

„Dovolím“ si něco vyjímečného, co jsem si nedovolil/a celý rok.

Máme pocit, že si odpočineme od běžných starostí tím způsobem, že si dáme oblíbená kalorická jídla, vypijeme hromadu koktejlů a nebo jedoduše odpočíváme sezením. Zapomínáme, že až se z dovolené vrátíme, tak nám přibude jedna starost navíc a to kila na váze. Ve většině případech se tohle nechtěné zavazadlo už nikdy neodlehčí a tak každý rok nekteří z nás blíživě nabírají. A z výmluvného ZÍTRA ZAČNU LÉPE se stává přítomný nekomfort, výčitky a ubívající sebevědomí. 

Ať už již hubnete nebo si chcete jen udržet vaší optimální váhu, tak dovolená je velkou zkouškou.

 

Příběh z praxe. 

Dovolená, prázdniny, oslava, Vánoce a ostatní svátky stále budou. S lidmi s kterými pracuji se snažíme nastavit v jejich mysli ,,oblíbené potraviny” pravidelně tak, aby měli pocit, že nežijí v dokonalém dietním režimu, ale mají normální stravu, po které hubnou. Proč? Dokonalost neexistuje a spíš nás velmi omezuje! Když si dovolí něco, co není úplně optimální, tak to s plným vědomím zařadí, protože jsou okolnosti příliš komplikované na to, aby někomu vysvětlovali, že si to nemůžou dát. A nebo na to mají jednoduše chuť. Podstatné je, že si potom nic nevyčítají. Vědí, že jejich průměrná strava je zdravá, přirozená a lehká. Na váze se nic nepromítne. A když jedou na dovolenou, přemýšlí o svém režimu stejně, jako když jsou doma. Hledají cestu, jak se stravovat dobře a snaží se volný čas využít ve svůj prospěch. Inspirujte se lidmi, kteří si na dovolené drží životní styl s lehkostí a dejte si občas něco ne-optimálního v běžných dnech, třeba nebudete přemotivovaní se přejídat na dovolené :). 

6 jednoduchých pravidel, které udrží vaší váhu ?

 1. Nastavte si přiměřené a splnitelné cíle. Zhubnout, udržet váhu, nebo přibrat maximálně 1 kg?
 2. Promyslete si vaše možnosti a typ dovolené na kterou se chystáte. Co je a není ve vašich možnostech a připomeňte si, co vám dá, když se budete snažit o dovolené? Co je pro vás tou motivací? 
 3. Buďte aktivní. Provádění nějakého druhu fyzické aktivity s rodinou se může ukázat jako prospěšné pro udržení hmotnosti. Dokonce i něco tak jednoduchého, jako je rodinná procházka, může odpoutat vaši pozornost od jídla a umožní vám navázat pouto se svými blízkými. 
 4. Nastavte si speciální výživový plán předem. Rozhodněte se pro ovocné svačiny plné vitamínů a buďte pozorovateli vašich porcí. Nejlepší způsob je používat menší talíře nebo si jídlo dávat s někým na půl. Chcete-li určit vhodnou velikost porce, přečtěte si štítky potravin a doporučené velikosti porcí uvedené v receptech. Pokud nemůžete udělat ani jedno, použijte svůj nejlepší úsudek a naplňte si talíř přiměřeným množstvím jídla. 
 5. Zkuste se poohlédnout po opoře v blízkém okolí, která vám bude během dovolené pomáhat v úsilí udržet si zdravý životní styl. Může to být partner/ka, děti nebo kamarádi. Případně se můžete domluvit na vzdálené podpoře prostřednictvím telefonu s vaším speciialistou. Ani jedno nejde? Tak si stáhněte aplikaci, která bude vašim tajným partákem. 
 6. Nezačínejte zítra!, protože to může skončit prodloužením nezdravých návyků. Pokud to s kontrolou své hmotnosti myslíte vážně, může být užitečné si stanovit limity a držet se svých cílů. Je v pořádku říci ne určitým potravinám a zvykům, které nejsou v souladu s vašimi cíli. Je také důležité si uvědomit, že můžete mít relaps nebo dva. Lidé často opouštějí své cíle poté, jakmile se stane něco „špatně“. Nejlepší je však prostě jít dál a udělat zdravější hned tu další volbu!!

Termín relaps se v procesu změny nežádoucího chování (např. u závislostí) používá k označení recidivy, neboli návratu k bývalým a nechtěným způsobům chování např. alkoholik si dá pivo, člověk usilující o zhubnutí např. zmrzlinu nebo pizzu.

Jak v případě relapsu postupovat?

 • Každý, kdo usiluje o změnu, ví, že je špatně si dát něco nezdravého
 • Rozhodně se za to nekárejte! To se prostě stává
 • Naopak si uvědomte, že jde o běžnou součást procesu změny
 • Ovšem ani to nebagatelizujte
 • Nezahazujte hubnutí po tom, když šlápnete vedle, byla by to škoda
 • Soustřeďte se na další krok, který bude v souladu se zdravým životním stylem

  Malý návod pro dovolenou v jednom balíčku: 

  All inclusive

  • Ke každému jídlu zařaďte kopec zeleniny
  • Navyšte příjem ryb a mořských plodů
  • Sestavte si svůj talíř 3 poměrů: příloha, zelenina a bílkovina
  • Vypijte 2,5 l vody za den
  • Využijte posilovnu nebo animační programy na maximum
  • Nezávoďte v míchaných koktejlech. Je to kalorická bomba
  • Svačiny v podobě hranolek a zmrzlin se později ukáží na cm v oblasti břicha
  • Přejídat se, protože je to ”zadarmo”? Jezte střídmě a naopak si dopřejte velkou dávku vitamínů

  Sečteno a podtrženo. Zůstat na vrcholu svých cílů v oblasti hmotnosti může být během prázdnin složitější, několik malých tipů vám může pomoci, abyste byli v tomto cestovatelském období zdraví, šťastní a měli svůj životní styl pod kontrolou. Kromě obecných dietních rad je nejlepší zajistit, abyste měli dobrou hydrataci, pohyb a omezili příjem kalorických pochoutek. Pokud budete pilní, možná zjistíte, že jste v tomto hezkém čase nejenom zabránili přibírání na váze, ale dokonce i zhubli. 

  Pro více podpory mě můžete kontaktovat TADY ?

  Přeji Vám krásnou dovolenou. Kristýna