Když začnou foukat mírné jarní vánky, je čas na jarní úklid v šatníku, domově, ale i v našem těle! Žít v souladu s ročními obdobími je jedním z nejlepších způsobů, jak podpořit zdraví a pohodu, jak vyvážit imunitní systém, trávicí cesty a energii každého člověka.

Jaro vybízí k růstu a hojnosti.

Probouzíme se po zimě, kdy nás lákala více vydatná a sladká jídla. Byl to čas, kdy jsme měli tělu dopřát odpočinek a bylo to období, které mělo být o šetření sil, tedy zpomalení. Ti, kteří cítí příval energie a pozitivní nálady, se dobře starali o svou tělesnou schránku v průběhu mrazivých měsíců. Pokud vám to ale tato zima nedovolila, tak se může dostavit jarní únava. A jestli už ji cítíte, jste ráno ospalí, cítíte se těžce, odpoledne se nemůžete koncentrovat a pociťujete lenost k tomu se začít hýbat, tak přesně vám je věnovaný tento článek. Níže najdete několik tipů pro jarní oživení vaší životní energie. Nečekejte ode mě návody na detox či několika týdenní půsty. V případě, že jste ve fázi únavy je to přesně to, co by váš organismus zatížilo ještě více, protože nerovnováha přitahuje další hlubší nerovnováhu. Než si takovou detoxikační kůru zakoupíte, vyzkoušejte jemnější a přirozený způsob omlazení.

Vyzkoušejte 10 dní mou jarní omlazovací kúru, která vás povzbudí. Napište mi, jak se po ní cítíte. TADY Udělá mi radost, pokud vám alespoň jeden ze 7 bodů pomůže. ?

Oživení organismu na jaře je součástí ájurvédské rituálu zvaného ritucharya. V tomto období je báječné pečovat o mikrocirkulační kanály jménem shrotas, které přivádějí živiny do buněk a odpad pryč z nich. Pokud je rozpohybujeme k rychlejšímu čištění, tak nám to přinese svěžest. Přirozené eliminační systémy jsou kůže, moč a střeva. Tělo má v sobě zabudované očistné programy.

 

1. NAJDĚTE SVÉ TLAČÍTKO RESET
Představte si, že někdo blízký vašemu srdci, prochází těžkým obdobím. Jak byste se k němu zachovali? Jak byste o něj pečovali? Třeba vás napadne, že si na něj uděláte čas, pomůžete mu s úkoly, koupíte mu vitamínové jídlo, pozvete ho na procházku v přírodě nebo máte originálnější nápad. Tento člověk si zaslouží naslouchat a povzbuzovat. A teď vás žádám, abyste si představili, že tím člověkem jste vy. Chci po vás, abyste teď zauvažovali o věcech, které vám dělají opravdu dobře a vybrali jednu, které se budete věnovat následujících 10 dní. Může to být nový koníček, výlet do přírody, tanec, pravidelná relaxační koupel nebo čtení knihy. Tím přirozeně omezíte zvyky, které vás zahlcují a unavují.

2. UVOLNĚTE TOXINY STRAVOU
Opravdová strava pomůže vašemu trávicímu systému zbavit se toxinů, které vás tíží. Místo toho, abyste hltali ranní kapučíno, opravdu si udělejte čas a užijte si start dne s krásnou snídaní a proměňte vlastně každý hlavní pokrm v uvědomělý okamžik. To vás zpomalí a připomene vám jednoduché radosti v životě. Jídla volte naprosto jednoduchá, přidávejte jen pár ingrediencí a snažte se vybírat potraviny, které jsou pro vás lehce stravitelné. V první fázi se pokuste vyloučit průmyslově zpracované jídlo. Dále nahraďte mouku kvalitní přílohou jakou je třeba quinoa, rýže, amarant a další. Přidejte zeleninové polévky z brokolice, květáku nebo kapusty. Vhodná je i listová zelenina a vlastně všechny druhy ovoce i zeleniny sezónní z ekologického zemědělství. Nebojte se okořenit jídlo kurkumou, kmínem, koriandrem, fenyklem nebo zázvorem. Jezte čerstvé, organické potraviny. Největší jídlo si dejte v poledne, protože právě tehdy je trávení nejsilnější. Možná se to zdá složitě, ale pokud to pojmete krok po kroku, tak vás celý proces bude bavit! Nebo můžete využít jednorázovou konzultaci a vše si ještě o kousek ujasnit přesně na váš harmonogram. 

3. VODA JAKO SOUČÁST ŽIVOTA
Voda je jedním z nejdůležitějších prvků života. Evokuje čistotu, jasnost a klid a oslovuje všechny naše smysly. Pohled na energie řeky a její vůně, sklenice vody v horkém dni, slast horké koupele, oživení studenou sprchou a pocit teplého deště na vaší tváři. Voda se dotýká každé části našeho života. Kupte si krásnou skleněnou lahev a podle ní si kontrolujte přijaté množství filtrované nebo pramenité vody. Udělejte si svůj nápoj hezký se sedmikrásky, mátou, jahody nebo citrusy. 

4. VYUŽIJTE NAŠE BYLINKY
Byliny mohou být fantastickým způsobem, jak podpořit vaše játra a dodat detoxikačním cestám další impuls. Inspirovala jsem se knihou od Hanky Zemanové s názvem Rytmus roku. Doporučuje čaj ze sedmikrásek a lesního jahodníku. Sedmikrásky pomáhají k odolnosti, protože v sobě nesou zdroj vitaminu C a minerálních látek. Dále doporučuje trhat lístky kopřiv a to v čase, kdy trochu povyrostou a nálev z nich je světle zelený. Z kopřiv můžete vykouzlit i ozdobu pro různé pokrmy. Kopřivy stimulují trávení, čistí krev a působí protivirově. Postupem času jaro nabídne další bylinky.

5. UŽIJTE SI PŘIROZENÝ POHYB
Je možné jíst tu nejpřirozenější stravu a přesto nebýt zdráv. Dopňkem dobré stravy je pohyb. Cvičení je také jakousi potravou. Pomáhá k doplnění energie, klidní zaneprázdněnou hlavu, čistí tělo a je nutný k udržení optimální váhy. Věnujte se pohybu alespoň 30 minut denně po dobu 2 týdnů. Najděte si pro vás ten pravý čas a typ pohybu, který vás bude naplňovat! A pokud se vám často nechce, tak jděte přes své první ne, které vám opakuje vaše hlava.

6. NAJDĚTE KOUZLO RELAXACE SVÍČKOU I když meditace není součást vašeho odpočinku nebo si myslíte, že zrovna vám nejde, tak vám nabízím zajímavou varianu. Jedná se o meditaci se svíčkou. Je to tak jednoduché, jak to čtete. Zapálíte svíčku a sledujete její plamen. Skvěle působí na zklidnění mysli, těla a nechává vaše myšlenky plynule přicházet a odcházet. Kupte si přírodní svíčku s uklidňující vůní. Večer, když je tma, ji zapalte a dejte před vás na místo, které bude v úrovni vašich očí. 2 minuty se po dobu 10 dnů nechte unášet jejím plamínkem. Cílem svíčkové meditace je zaměřit svou pozornost na jemné blikání plamínku a zajistit, že dýcháte pomalu a hluboko do břicha.

7. KULTIVUJTE ÚSMĚV
Všichni chceme být veselí a usměvaví. Často ale zapomínáme, že nejsme počítač, do kterého můžeme nahrát nový software jedním kliknutím. Náš optimismus jednoduše některé dny klesá a jiné dny nám odkryje radost zcela zdarma. Proto, abychom si udrželi rovnováhu a nebyli jak na horské emoční dráze, se musíte nejprve poznat, být dobrým pozorovatelem a kultivovat co nejvíce toho dobrého. Tady a teď. Krok za krokem a nepřestávat! Kultivujte ve vašich následujících dnech laskavost, empatii a soucit k druhým a cizím lidem. Zapište si každý den jednu věc, kterou jste udělali s tímto záměrem.

Ať vám jaro slouží dobře, stejně jako tělo o které teď můžete pečovat. Kristýna 

Zdroj: Kniha Rytmus roku, autorka Hanka Zemanová, 2021, Smart Press, Praha 6, Kniha Buddhismsus, sestavil Arnold Kotler, 1996, Pragma, Praha 4