Znáte to, když se další nová, zpočátku nadějná dieta ukáže jako neudržitelná?

Po pár dnech nebo týdnech si uvědomíte, že vám ta dieta vlastně neprospívá a je náročné ji dodržovat. Jak dlouho vydržíte? Stačí malé vychýlení z rozplánovaného jídelníčku a začne se to sypat? Mám pro vás skvělou zprávu! Diety jsou OUT!

Ve své dlouholeté praxi (a i ve vlastní osobní zkušenosti) jsem zjistila, že striktní a omezující dietetická řešení nejsou příjemná ani dlouhodobě udržitelná. Nemluvě o tom, jak si mnohé dietní trendy vzájemně protiřečí či mohou být matoucí až kontraproduktivní. Na základě svého studia, zkušeností a spolupráce s klienty jsem dospěla k jednomu závěru: klíčem není dieta (vyloučení nějaké konkrétní skupiny potravin z jídelníčku nebo pedantské limitování kalorického příjmu), ale objevení principů takzvaného intutivního stravování.

Na nic nebudeme čekat! Tady je základní návod, jak OPUSTIT DIETY:

 

  • Naslouchejte svému tělu: Při jídle se zamyslete a pozorně vnímejte, jestli skutečně cítíte hlad nebo zda je to spíše touha vyplývající z emocí nebo stresu.
  • Osvoboďte se od omezení: Zahoďte myšlenku, že musíte dodržovat přísné diety nebo omezovat určité potraviny. Namísto toho si dovolte vychutnávat různorodou a vyváženou stravu.
  • Poslouchejte své chutě: Sledujte, co vás láká jíst, a dejte si dovolenou, abyste si užili potraviny, na které máte opravdu chuť. Zároveň si však uvědomte, co vás dlouhodobě udrží v rovnováze a budete se potom cítit skvěle.
  • Jezte opravdu pomalu: Zaměřte se na jídlo, které máte před sebou, a snažte se ho jíst pomalu. Vychutnávejte si každé sousto a věnujte pozornost chuti a textuře potravin. Tímto způsobem lépe poznáte, kdy jste opravdu sytí a předejdete přejídání.
  • Dbejte na vyváženost: Zařaďte do své stravy dostatek ovoce, zeleniny, bílkovin a zdravých tuků. Tím poskytnete svému tělu správné živiny.
  • Respektujte své tělo: Nezapomínejte, že každý jsme jiný a každé tělo má specifické potřeby. Neporovnávejte se s ostatními a učte se naslouchat svému tělu a jeho individuální potřebě.
  • Sledujte velikost porcí: Učte se poznat, kdy jste skutečně nasyceni. Nepřejezte se a dávejte pozor na to, abyste nejedli příliš velké porce jen ze zvyku.

 

Doufáme, že vám tyto rady pomohou začít přistupovat ke stravování více intuitivně a užít si radost z jídla bez zbytečných obav. Potřebujete vědět ještě více? Čtěte dále, protože s tipy nekončím! Naučit se naslouchat svému tělu a důvěřovat mu při výběru potravin může být osvobozující a příjemné. Pokud budete mít další otázky nebo budete potřebovat podporu, neváhejte se na mě obrátit.

Dostaňte se do bodu, kdy jste v souladu se sebou a svým stravováním 

 

V jednoduchosti je krása! Velmi často je tím správným krokem „jen“ více STŘÍDMOSTI. Nepřejídat se ve stresu, nepřehánět to po dlouhém dni s těžkou večeří, zaměřit se na svoje případné pravidelné kalorické „hříchy“, přidat do svého programu malé pozitivní návyky a aktivity… Ze začátku to bude stát trochu úsilí, ale rozhodně to za to stojí. A zkuste si přitom všímat signálů svého těla, jak se cítíte, co vám reálně dělá i nedělá dobře. To všechno patří k principům intuitivního stravování, jež je opakem krátkodobých diet.

 

Pojďme se teď podívat na 3 praktické tipy přímo na léto!

Hubnutí

1. Natankujte si sezónní vitamíny!

Teď uprostřed léta máme před sebou fantastickou nabídku: můžeme si dopřávat bohatou a přirozenou radost z čerstvého, sezónního, ideálně v maximální možné míře lokálního jídla. Máme možnost čerpat neskutečné množství vitamínů a minerálů z právě dozrávajícího a sklízeného ovoce a zeleniny. Příroda nám nabízí plný stůl barev, vůní a v neposlední řadě živin. I na podzim a v zimě budeme moci čerpat třeba z fermentovaných potravin či kořenové zeleniny, na jaře z první zeleně či klíčených dobrot… Ale teď, teď v létě, je ten nejlepší čas natankovat si plnou nádrž vitamínů, minerálů a enzymů z dostupných přírodních zdrojů! Může to být ze zahrádky vaší, přátel či rodinných členů, ale samozřejmě i ze sezónních trhů, od lokálních farmářů, z online zdrojů… možností je bezpočet.

2. Přidejte pohyb, vzduch a slunce

Pohyb a pobyt venku je další jednoduchý, ale důležitý a úžasný zdroj energie, který je zrovna teď na pořadu dne! Nabíjejte se přírodou, ať už je to rybník, moře nebo nejbližší park!

Kromě procházek a různých druhů sportu se nabízí ještě jiná varianta: SLUNEČNÍ MEDITACE. Dopřejte si aspoň 10 minut klidné meditace na sluníčku – zavřete oči, postupně se uvolněte, soustřeďte se na svůj dech a na to, jak vás nabíjejí a prosvětlují sluneční paprsky. Jestli jste tuto techniku ještě nezkoušeli, vřele doporučuji!

3. Znáte svoje guilty pleasures?

Jsou to ty drobné, často zdánlivě nevinné zvyky, které sice přinesou krátkodobé potěšení, ale ve výsledku zrovna zdravé či prospěšné nejsou. Typickým příkladem je pravidelný koláček po cestě do práce, sklenice vína na závěr dne, zmrzlina u televize, chlebíček po stresující schůzce… Je čas na letní odhalení: zamyslete se, zda a jaké takové zvyky máte ve svém pravidelném repertoáru. A zkuste si malou, pro začátek aspoň týdenní challenge. Kromě toho, že omezením každodenního kelímku cappuccina s dvěma cukry snížíte svůj kalorický příjem, ušetříte tak i peníze. Následně si můžete rozmyslet, které své návyky si přejete ve svém životě ponechat, a které raději necháte plavat… Můžete si stanovit i konkrétní „odměnu“ za to, že jste to zvládli – samozřejmě odměnu zdravou a pozitivní, nikoli čokoládový loupáček namísto koláče:)

Takže: Dopřejte si přírodní hojnost v její nejlepší zralosti a dostupnosti. 

Uvidíte, že z toho budete moci čerpat nejen teď, ale i v zimě, po celý rok. Držte se přitom ale pravidelného stravování, respektování svého hladu a sytosti, neodbývejte svoje snídaně a obědy (ani když vás honí resty v kanceláři), dodržujte pitný režim (řeč je především o vodě) a nezapomeňte kromě lákavých outdoorových aktivit dbát i na přiměřený odpočinek. Přestože sezóna zimního spánku je aktuálně na hony vzdálená. Jakmile objevíte kouzlo intuitivního stravování, už nebudete potřebovat číst nekonečná dietní doporučení, budete prostě vědět, co funguje přesně u vás.

Krásné a spokojené léto! Vaše Kristýna.

Chci se naučit jíst intuitivně s odbornou pomocí