Píše se o tom snad všude, ale… slunné dny nám opravdu dávají šanci pro lepší start nebo snad restart organismu? Před námi jsou měsíce plné krásy, svěžesti a doslova rozkvětu! Necítíte se tak? Ať už je teď vaše výchozí situace jakákoli, zkuste tento čas využít pro svůj rozkvět. Nejenže se budete ve své kůži cítit příjemněji, ale vaše nová energie se promítne i do mezilidských vztahů, včetně toho partnerského. A jestli bojujete dlouhodobě s jídlem a vnímáte své tělo negativně, tak pro vás mám jiný směr. Dejte si na chvilku pauzu od diet a třeba vás následující jednoduché kroky dostanou pocitově tam, kde toužíte být. 

Pojďme se podívat na 3 kroky, které vás tam mohou posunout!

 

 Nemusí to být ani věda, ani dřina. Kouzlo je v prolomení negativního myšlení, ve kterém býváme někdy zacyklení, a v drobných krocích laskavosti, pozornosti a péči o své zdraví i o svou krásu. Zní to až moc poeticky anebo nereálně? 

1. Konec toxického myšlení a více sebe podpory

Zápis pochval

Zaměřte se na to, co vám dodá energii, místo na to, co vás frustruje. To určitě neznamená ignorovat problém, ale soustředit se na pozitivní kroky, jak problém postupně vyřešit! Příklady?

Místo toho, abyste se zdeptaně zaměřovali na nepříjemný pocit z kil navíc, přesměrujte svoji pozornost na to, že si připravíte kvalitní zdravou snídani. Místo smutného počítání vrásek v zrcadle se na sebe usmějte, dejte si sklenici vody, vyběhněte aspoň na pár minut ven na čerstvý vzduch, k svačině si zvolte třeba čerstvé ovoce a neslazené ořechy. Místo lahve vína si otevřete voňavý koupelový olej a dejte si aspoň chvilku relaxu. Místo zaříkávání se jarní únavou si dnes jděte lehnout o něco dříve a dopřejete svému tělu i mysli potřebný odpočinek. Místo trápením se tím, co se vám třeba zrovna nepovedlo, si zkuste do denní rutiny zařadit rituál vděčnosti: chvilku rekapitulace toho, co vás ten den potěšilo, za co jste vděční, co je ve vašem životě hezké…

Podobné „drobnosti“ vám nejenže zlepší náladu a dodají chuť a sílu k dalším pozitivním změnám. Reálně fungují i na fyzické úrovni: živiny ze zdravého jídla, pohyb, okysličení, lepší pitný režim a s tím související hydratace, to všechno přispěje k vaší kondici a kráse. Možná, že se konečně důležitost hubnutí vytratí. Uvidíte, že vaší pokožce dodáte barvu, pružnost a svěžest. A sobě celkově i více energie, která z vás potom bude i vyzařovat. A to je mnohem víc sexy, než dokonale hladká pleť bez jediné „nedokonalosti“!

2. Výživa pro vaši pleť vás kompletně rozzáří

U té pleti ale ještě chvíli zůstaňme, protože byste se mohli rozsvítit klidně hned – hned než budete na své ideální váze! Na nic jednoduše nečekejte. Ne nadarmo se říká, že kůže je jedním z ukazatelů našeho vnitřního zdraví. Existuje významný vztah mezi naším mikrobiomem (zdravé střevo), naším mozkem i naší pokožkou. Ten nejlepší způsob, jak dopřát své pleti to, co potřebuje, je dlouhodobě se kvalitně a pestře stravovat. Hádejte, co je lepší: jedna „zázračná“ tabletka, nebo komplexní a pravidelné jídlo nabité vitamíny, minerály, enzymy a vlákninou?

V každém případě, to, co vaše pokožka uvítá, bude jídelníček bohatý na mikronutrienty, jmenovitě vitamíny A (najdete jej například v kořenové zelenině a to především mrkvi, listové zelenině, žlutém ovoci, v tučných rybách a řadě dalších potravin). Tento vitamin je důležitý při prevenci akné a zánětů kůže. Vitamíny skupiny B (obsažené například v pivovarských kvasnicích, luštěninách, ovesných vločkách, vejci…) celkově působí příznivě pro zachování zdravé pokožky. Neměla bych zapomenout na vitamin C (zelenina a ovoce obecně jsou jasnou volbou) jako takový zpomaluje stárnutí. Vitamín E (dobrým zdrojem jsou například kvalitní rostlinné oleje, ořechy a semínka, zelená zelenina..) působí jako antioxidant, a tím napomáhá k rychlejší regeneraci pokožky. Všechny tyhle vitamínky dostanete do všech buněk velmi rychle, když si pohlídáte pravidelnou hydrataci organismu. 

3. Pozor, ruku vzhůru! Užijte si H5

Živiny do těla

Tentokrát není řeč o nějakém novém vitamínu! Znáte techniku „high5“ (High 5 Habit)? Přišla s ní Mel Robbins a je to skvělý způsob, jak si (obzvlášť po ránu, ale i kdykoli během dne) zvednout náladu, sebevědomí a motivaci. Spočívá v tom, že se na sebe při pohledu do zrcadla (ne, tentokrát žádné počítání vrásek a kil navíc!) soustředíte a „plácnete“ si sami se sebou, ideálně zároveň s nějakým krátkým povzbudivým mottem. Stačí si plácnou třeba jen na to, že budete mít dnes báječný den. Jako byste chtěli podpořit svého blízko přítele: ty to zvládneš, to dáš, snažíš se, jsi skvělý člověk… Jak sama autorka říká, možná to ze začátku působí komicky (a mně to také přišlo v prvních ránech zkoušení), ale opravdu to funguje. Zkuste to několik dní po sobě a uvidíte! Můžete si samozřejmě najít jiný obdobný rituál, drobné gesto, které vás vytrhne z negativního autopilota a kterým sami sobě dáte symbolicky najevo, že při sobě stojíte!

Závěrem musím dodat osobní zkušenost:

Jedna z nejkrásnějších věcí, které mi moje práce přináší, je fáze, kdy se promění přístup mých klientů k sobě samotným, od předchozí únavy a nespokojenosti a často letitých stagnací s hubnutím. Najednou je z nich cítit – a vidět! – ta energie a radost, když objeví to, jak se cítit ve svém těle dobře, krásně a zdravěji. Doslova se rozzáří. 

Ať jste tedy v jakémkoli věku, ať žijete v dlouholetém vztahu nebo jste single, ať za sebou máte nebo nemáte zkušenosti s dietami či sportem, pojďte do svých dní vnést více lásky – a v první řadě k sobě samým. Slibuji vám, že to bude KRÁSA!

A pokud byste uvítali individuální podporu, ať už při zlepšení svého stravování, anebo nového, pozitivního přístupu ke svému tělu i životu, jsem tady pro vás. Napište mi, kam se chcete posunout a já vám slibuji, že se vám brzy ozvu s odpovědí a návrhem, co vám pomůže! 

Přeji vám rozkvetlý 🌺, voňavý a láskyplný květen, červen a další měsíce! Kristýna.