O prázdninách je snadné zapomenout na stres a někteří z nás mají to štěstí, že na sebe mají trošku více času. V letních měsících si užíváme prodloužené víkendy, cestování, grilování s přáteli a častěji si můžeme dovolit vstát bez budíku. Na dovolených řešíme hlavně to, kam se podíváme, kde se vykoupeme a kam si dojdeme na jídlo. Nic neřešit a nic nemuset je osvobozující pocit. Jenže letní měsíce se blíží ke konci a my se bohužel musíme vrátit do našeho více aktivního pracovního režimu. Nechte se inspirovat 6 tipy, které vám návrat zpříjemní mentálně, ale i fyzicky. ↓

1. Oživte si své pracovní prostředí 

Zasloužíte si, aby prostředí ve kterém trávíte většinu času bylo příjemné a hezké na pohled. Můžete začít tím, že ho probudíte zelení! Taková Žíznivá kapradina je jednou z nejstarších rostlin a v kancelářském prostředí vám pomůže pohltit imise, především formaldehyd. To znamená, že osvěží váš vzduch a prostor. K příjemnému pocitu může posloužit i hezká dekorace, zenový obraz nebo jiné umění, které milujete především vy. Prostor tím doladíte do dokonalosti a nastavíte se na to, že je vám v kanceláři dobře.   

2. Nalaďte se na kvalitní spánkový rytmus 

Nejlepším receptem je začít své biologické hodiny přenastavovat z módu “dovolená” na pracovní rytmus. Dřívější spánek vám pomůže k příjemnému vstávání a nálada bude hned lepší, když ráno nebudete unavení. Večer můžete svému tělu dávat signál, že je čas jít spát a to příjemnou solnou koupelí, ztlumením světel, zapálením svíčky, čtením nebo meditací. 

3. Pěstujte dobrý pocit ve svém těle

Buďte ti kteří mají své jídlo pod kontrolou. Dovede vás k tomu promyšlený nákup na který si stačí udělat čas jednou v týdnu. Inspirovat se můžete týdenním odlehčovacím jídelníčkem, který vám zaručí, že vás opustí chutě a navodí dobrý pocit v vašem těle. 

DEN 1

Snídaně: míchaná domácí vajíčka, okurkový salát, plátek semínkového chleba s lučinou

Svačina: tvaroh se švetky, lžička raw kakaa

Oběd: pstruh s bramborem, zelný salát

Večeře: dýňová polévka s kozím sýrem

DEN 2

Snídaně: bílý jogurt s lžící vloček, ostružin, ořechů a medu

Svačina: zelené smoothie s jablkem

Oběd: plátek krůtího masa, quinoa s cuketou a sušenými rajčaty 

Večeře: salát s okurkou, jahody, avokádem a feta sýrem 

DEN 3

Snídaně: míchané bílky s rajčaty, lžička oříšků, čerstvý baby špenát 100 g

Svačina: toast s tuňákovou pomazánkou a bylinky

Oběd: zeleninové rizoto se sýrem 

Večeře: tofu na kari s restovanou zeleninou, plátek semínkového chleba 

DEN 4

Snídaně: ovesná kaše povařená na vodě, ozdobená květy růží, ostružiny a ořechy

Svačina: hummus s mrkví a celerem 

Oběd: candát s grilovanou zeleninou, kopeček jáhel

Večeře: čočkový dhál s rýží

DEN 5

Snídaně: bílý jogurt s hruškou, skořicí a medem 

Svačina: semínkový chléb s vajíčkovou domácí pomazánkou

Oběd: cuketové těstoviny se sušenými rajčaty, olivy, mozzarellou a semínky 

Večeře:  pečená dýně s plátkem krůtího masa

4. Nahraďte alkohol luxusní limonádou 

Je na čase vyměnit letní drinky za zajímavé limonády, které pomohou vašemu tělu zbavit se odpadních látek rychleji! Dostanete svou mysl do produktivního modu. S omezením alkoholu si všimnete, že jste více vyrovnaní, lépe kontrolujete své emoce, spánek je hluboký a rozhodně vás nebude trápit únava. Do domácí limonády se hodí máta, levandule, rozmarýn, bez a kombinovat je můžete s melounem, okurkou, citrusy nebo lesními plody.   

5. Upište se k novému cvičení

Vrátit se do fyzické rovnováhy může být někdy bolestivé, ale nenechte se odradit a raději na nic nečekejte. Září je měsíc, který je dobré využít pro organizaci toho, čemu se chcete věnovat a cvičení by tam mělo být. Vaše tělo bude zdravější, povzbudíte svou kondici a zastavíte prázdninový pocit lenošení. 

6. Mentálně se povzbuďte

Vezměte si kousek dovolené do všedních dnů. Zachovejte si ten příjemný pocit třeba tím, že otestujete zajímavý recept, abyste si připomněli zemi, kterou jste navštívili. Nechte si vytisknout fotografie, které máte z léta nejraději. Připomeňte si krásné okamžiky vždycky, když půjdete kolem těchto vzpomínek. Naplánujte si malý výlet, abyste v sobě povzbudili pocit dobrodružství a něčeho, na co se můžete těšit i v průběhu celého roku. 

Pokud byste chtěli jít více do hloubky a potřebujete váš organismus ještě více podpořit, tak si nezapomeňte stáhnout E-book RESTART ←

Přeji vám příjemné podzimní nastavení. Kristýna