Jak akceptovat své tělo?

KRÁSNÁ DOKONALÁ TĚLA. Možná si také přejete, aby vaše tělo vypadalo jinak. Když porovnáváte starší fotografie nebo zahlédnete svůj odraz v zrcadle, hned se ve vás nastartuje vnitřní kritik a začne dialog o tom, co všechno by mohlo vypadat jinak, jaké části by mohly být hubenější, břicho menší, obličej mladší… a s tímhle pocitem pravidelně fungujete! Vlastně jste si ten pocit ošklivosti přivlastnil/a. Kdy jste si naposledy řekl/a něco pěkného? Jestli je to hodně dávno a vaše nespokojenost jenom stoupá, CHCE TO ZMĚNU SOFTWARU (vašeho starého programu). V článku jsem pro vás připravila 4 jednoduché kroky, které vám ho pomůžou přenastavit❤️. 

Čtěte dále a dozvíte se, jak si svůj starý program v hlavě nastavit lépe. 

Vidím to v praxi!

Na konzultacích je pro mě přijetí těla tématem číslo jedna už 12 let 😊. Dnes je možná ještě hlasitější, než kdy dříve. Lidé své tělo velmi často nemají rádi, oblékáním se snaží zakrýt určité partie, protože tělo není dokonalé. Neví, co je napojit se na sebe, naslouchat svým signálům a jak žít v souladu se sebou samým, kvůli často velmi zkreslené představě, v čem spočívá dokonalost a s ní spojené štěstí. Můžete se mrknout na studii níže, která vám napoví, jak vnímají své tělo ženy a jak muži.   

Zajímavost👇🏻

Ženy obvykle vnímají své tělo těžší a větší, než ve skutečnosti je, pravděpodobně kvůli stresu z idealizace hubeného ideálního těla. Muži mají naopak více tendenci podceňovat velikost svého těla, pro změnu kvůli idealizaci svalnatého a většího těla. A tak dospívající dívky touží po hubnutí a dospívající chlapci mají tendenci toužit po atletickém tvaru těla. Tento fenomén potvrzují i studie: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK546582/ 

 

Chceš být tolerantnější vůči svému tělu?

Vše zlé se dá obrátit v dobré. Pokuste se na sebe napojit, přijměte svou fyzickou schránku, prozkoumejte sílu slov a dalších vlivů a negativní pocity přeměňte na pozitivní. Hledejte cestu k sobě a začněte si sebe konečně vážit. Najděte svou jedinečnost. Můžete na tom všem začít pracovat už teď. Dát si slib (být k sobě laskavější, začít sám/sama sebe pořádně vnímat…) bude asi jednodušší, než to začít opravdu úspěšně aplikovat, protože internet nám donekonečna ukazuje vyumělkovaný ideál. V poslední době ale registruji i jiný trend v médiích: různí aktivisté či známé osobnosti se snaží ukázat pozitivní obrázek těla všech velikostí a hodnot, které ukrývá. A to je báječná zpráva: snaha poukázat na pestrost nejrůznějších typů postav, vzhledu… ne jednu jedinou škatulku “dokonalosti”. Huráááá!

 

Co znamená BODY IMAGE?

​​Znamená to vícerozměrný koncept, který je definovaný jako způsob, jakým člověk přemýšlí o svém těle. Složitost body image lze pochopit pohledem na jeho součásti. Jsou to následující složky:

  • Kognitivní, kam patří myšlenky a přesvědčení o těle. 
  • Percepční a ty znamenají, jak lidé vnímají velikost a tvar svého těla a jednotlivé části. 
  • Afektivní, které zahrnují pocity o těle. 
  • Behaviorální se ukazují na akci, kterou lidé provádějí, aby zkontrolovali, inklinovali, pozměnili nebo zakryli své tělo. 

S tímto balíčkem se dá velmi hezky pracovat a koučinkové metody rychle ulevují od negativních pocitů a probouzí toleranci, příjemnější emoce a rozkrývají části na těle, které přeci jen máme rádi❤️! Zajímá vás více o tomto tématu? Využijte 15 minutový hovor a já vám ráda objasním metody s kterými pracuji a řekneme si, co bude fungovat u vás. Mám zájem o hovor.  

 

Následujte čtyři kroky, které vás naučí pracovat se svým tělem pozitivně! 

 

1. Stopněte kritika, který způsobuje zahanbení a učte se je nahradit lepšími pocity nebo alespoň těmi neutrálními. Začněte tím, že si každý den všimnete slov, která se vám honí hlavou o vašem vzhledu. My jsme totiž sami sobě často tím největším nepřítelem. Ani nepřítel by totiž k nám samotným nevymýšlel tolik negace o nás samotných. 

Tip – Napište si seznam konkrétních věcí, které se vám na sobě líbí. Například „Mám pěkné ruce“, „Mám hezké oči“ nebo „Miluji, jak jsem milý/milá.“ Opakujte si je pravidelně, dokud jim skutečně neuvěříte, a pak je nahraďte novými.

2. Přestaňte srovnávat své tělo s ostatními. Stanovte si pravidlo, že se nebudete účastnit debat o dietě ani komentovat těla jiných žen či mužů způsobem, který by vás samotnou/samotného mrzel. Pokud vnímáte, že mají fotky na sociálních sítích přímý dopad na to, jak vnímáte svůj vzhled / tělo a vyvolává to nepříjemné pocity, tak tento zdroj stoprocentně omezte. Můžete přece převzít kontrolu nad tím, čemu jste vystaveni.

Začněte skládat komplimenty ženám i mužům pravidelně tak, aby nebyly založené na povrchové kráse, ale na něčem, co je opravdu hodnotné. 

3. Ukažte svému tělu, že ho milujete! Pečujte o sebe, věnujte se sobě a oslavujte každé dobré rozhodnutí, které vašemu tělu prospívá. Tento typ pozitivních podnětů vede k dobrým pocitům, které vám následně mohou pomoci mít celkově zdravější vztah s vaším tělem. Hýčkejte se tak často, jak je potřeba!

Využijte zdroje, jako je oblast wellness, kosmetiky, vitamíny nabitých jídel až po různé příjemné aktivity. 

4. Poznávejte své tělo. Abyste miloval/a své tělo, musíte své tělo nejprve poznat. Seznamte se s řečí svého těla, protože tělo je vyjádřením vašich emocí a to nemá opravdu nic společného s tím, jak vypadá. Naučte se mu důvěřovat a naslouchejte mu, protože pak vám s ním bude o mnoho lépe.

Nasaďte všechny smysly a vypište se z vašich pocitů a emocí.  

 

PS: Trénujte svůj mozek, aby se vaše tělo naplnilo pozitivními pocity. Časem vám vaše tělo bude připadat jako vaše přirozená součást, ať je jaké je❤️. Kristýna 

Zdroje: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK546582/, https://www.mindbodygreen.com/0-17640/10-things-to-stop-doing-if-you-want-to-love-your-body.html, https://www.rituals.com/en-us/mag-rituality-love-and-happiness.html