Nalaďte svůj organismus na chladné dny a dosáhnete celkové rovnováhy. 

Příroda kolem nás dává jasný signál, že se mění. Poznáme to na barvách sytě žluté, červené a hnědé. Země nám v období začínající zimy dává ochutnat chladnějším a temnějším dnům a náš organismus na to může reagovat ztrátou energie, pocitem lenosti, větší chutí k jídlu, ale i projevením nestálého zdraví, například nachlazením.

Tato doba je příznivá pro uzemnění, pomocí kterého získáte rovnováhu pro celou blížící se zimu. Čtěte dále a dozvíte se, jak si ji nastavit. Sepsala jsem pro vás 4 jednoduché tipy, ve kterých jsem se nechala inspirovat trošku z Ájurvédy, malinko z knihy Rytmus roku s Hankou Zemanovou a především z mé praxe s klienty. Čtení vám přinese harmonii v organismu, která se ukáže i na vašem dobrém mentálním nastavení. 

1. OMEZTE VNITŘNÍ CHLAZENÍ

V chladnějších měsících váš organismus ocení, když mu poskytnete jídla a nápoje více hřejivá a méně chladivá. V období několika týdenního přechodu by navíc kombinace jídel měla být spíše jednoduchá, aby se organismus mohl soustředit právě na balanc mezi změnou teplot. Rozhodně pomůže, když ve svém jídelníčku snížíte příjem průmyslově zpracovaných potravin, jednoduchý cukr, mouku a přílišné množství masa a mléčných nápojů. Naopak více by se mělo jíst sezónní ovoce a zelenina. Obojí je vhodné pro budování zdraví střev a tím pádem i pro váš imunitní systém. Nakupujte a připravujte si kořenovou zeleninu, pohanku, jáhly, rýži, kroupy, ořechy a kysanou zeleninu. 

Inspirovat se můžete například pokrmy indického Saag. Můžete se podívat na benefity tohoto pokrmu, které najdete v odkazu tady https://www.thestatesman.com/lifestyle/health/health-benefits-eating-sarson-ka-saag-1502830573.html 

Doporučená rutina: Místo toho, abyste se spoléhali na energii v podobě kávy, tak se ráno zahřejte jiným teplým nápojem. Můžete vyzkoušet můj oblíbený a naprosto jednoduchý tip. Kupte si BIO citron a zbavte ho slupky. Nakrájejte ho, vhoďte do džbánku a zalijte horkou vodou. Nápoj zamíchejte s lžící medu a popíjejte. 

 

2. NAPOJTE SE OPĚT NA SEBE

Většina z nás hledá způsob, jak se spojit se svým tělem a naladit se na přirozený cirkadiánní rytmus i s přírodou. Vše začíná u spánku, vyladění svého denní rozvrhu, pravidelného pohybu venku, až po přijímání denního světla, které pozitivně ovlivňuje vaši energii a hladinu serotoninu.

Doporučená rutina: Nastartujte se ráno klidnou procházkou v parku, kolem vody nebo v častech města, které máte rádi. Láká vás jóga? Teď je pro ni ideální čas, protože jógové pozice – ásany vám pomohou cítit se klidně a bude se vám po ní skvěle usínat. 

3. PODPOŘTE IMUNITU 

Největším bohatstvím je nebýt nemocní. Náš imunitní systém reaguje na mnoho faktorů. Jeho kvalita se každopádně buduje postupně, dodržováním zdravého životního stylu. Využijte přírodní zdroje, jako jsou šípky, bezinky, rakytník, zázvor, kurkuma či lékořice, a využijte příjemné podzimní rituály jakými je saunování, solná jeskyně, pára nebo masáž. 

Doporučená rutina: Imunitu můžete podpořit i pozitivním myšlením nebo činnostmi, které vám vyloženě dělají dobře na duši. Nezapomínejte na ně ve vašem harmonogramu. 

4. ODLEHČETE ŽALUDKU

Vyzkoušejte si prodloužit dobu, ve které nejíte a ani nepijete žádné povzbuzující nebo oslazené nápoje. V zimním období tím dáte tělu prostor energeticky se soustředit na očistu, opravy a podporu dlouhověkosti. Časově omezené stravování má své výhody, podrobně si o nich můžete přečíst například zde https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6703924/

Pokud s tímto stylem stravování nemáte zkušenosti, tak si zkuste nejprve omezit konzumaci stravy na časové okno po dobu 12 hodin, následně 10 a pokud vám to nedělá problém, můžete si ji zkrátit jen na 8 hodin denně  

Doporučená rutina: Zdá se být velice přínosné, když nezatěžujeme žaludek neustálým ujídáním. I kdybyste nechtěli vyzkoušet přerušovaný půst, tak se pokuste alespoň dodržovat mezery mezi jídly.

Zima pro vás bude letos ta nejlepší, kterou jste kdy prožili. Slibuji. A jestliže chcete dělat rychlejší kroky v podpoře vašeho organismu, tak vám ráda ukážu cestu. Napište mi zprávu do FORMULÁŘE a začneme váš režim ladit směrem k vašemu cíli.  

Věřím, že naleznete svůj balanc. Kristýna