Moje milovaná meditace!

 Asi mi dáte za pravdu, že meditace dnes láká snad úplně každého, kdo o ní slyšel. Vyvolává v nás možná až magické ✨ představy o meditujících mniších, odpočívajících jogínech v tureckém sedu nebo chrámy, kde lidé zpívají své modlitby – mantry. Dnes tato “magie” vstoupila i do našich životů a na internetu se dočteme, že meditaci běžně používají například úspěšní podnikatelé, vrcholoví sportovci (například UFC šampion Jiří Procházka) či světoví řečníci (například Oprah Winfrey): slouží jim jako každodenní nástroj pro jejich well-being a pro zhmotňování jejich cílů. Pod pojmem meditace se ukrývá široký seznam činností, ale jedno mají společné: snahu o zklidnění mysli, plné uvědomění přítomného okamžiku a aktivaci našeho potenciálu. 

 

Pokud vás meditace opravdu láká a chcete s ní konečně začít, níže se dočtete naprosto základní kroky, které vám vaši novou cestu usnadní. 

Než se do samotné meditace pustíte, pojďme se ještě podívat na její konkrétní výhody. Meditace je relaxační metoda, která velmi účinně snižuje funkci sympatického nervového systému, který je dnes chronicky přetěžován.

Zdravotními benefity mohou být: 

 • nižší tepová frekvence
 • kvalitní krevní oběh
 • pomalejší dechová frekvence
 • nižší hladina kortizolu v krvi
 • snížení zánětu v organismu 
 • podpora buněčné imunity 
 • podpora mozkových funkcí
 • podpora dlouhověkosti 

 

Zajímavé jsou také přínosy pro náš mozek: 

 • lepší koncentrace
 • silnější vůle 
 • podpora paměti 
 • větší kreativita

 

Pokud budete pravidelně praktikovat meditování, podaří se vám lépe ovládat své emoce a získáte pocit vnitřního klidu a harmonie. Tyto benefity vnímají skoro všichni klienti, kterým jsem k meditaci ukázala cestu! A to je v životě velká výhoda, ne? 

NEŽ ZAČNETE MEDITOVAT

Nejprve si zvolte TYP MEDITACE A VHODNÝ DEN, který pro vás bude dobrý pro to, začít. Já vám zde uvedu pouze dva typy, aby začít bylo jednoduché. A to slovo ZAČÍT je opravdu důležité! V této metodě se posunete jedině tak, že budete meditovat pravidelně, i kdyby to znamenalo pouze 10 minut. Vyberte si vhodné prostředí, které by mělo být bez rušivých podnětů. Zejména u začátečníků se pro hlubší prožitek mohou hodit sluchátka, škraboška či maska na zakrytí očí, příjemné oblečení, deka a vonné esenciální oleje ✨, které mohou navodit příjemný pocit před zahájením samotné meditace a tím ji usnadnit.  

PRVNÍM TYPEM MEDITACE JE VŠÍMAVOST

Meditace všímavosti neboli mindfulness meditace je proces, ve kterém jste svou myslí plně soustředění na přítomnost. Jste si vědomi toho, co děláte, kde jste a co cítíte. Zaměřujete pozornost na své myšlenky, které přicházejí a odcházejí. Myšlenky neposuzujete ani se nesnažíte je zastavit. Jednoduše pozorujete a všímáte si všech vzorců. Tento styl meditace kombinuje soustředění s uvědoměním.  

NEPODCEŇUJTE PŘÍPRAVU

Nastavte si na telefonu upozornění například na 7 minut a to proto, abyste nemuseli při meditaci uvažovat, jak dlouho meditovat, ale mohli se plně soustředit na tělo a dech. 

Najděte si příjemnou polohu vsedě s rovnými zády. Zavřete oči a zaměřte pozornost na svůj dech, jak proudí dovnitř a ven z vašeho těla. Pokuste se uvolnit svaly v celém těle. Vnímejte, jak se tělo pohybuje s každým nádechem a výdechem. Všímejte si pohybu svého těla při dýchání. Sledujte hrudník, ramena, hrudní koš a břicho. Pozorujte svůj dech, aniž byste očekávali, že se stane něco zázračného. Pokud něco odvede vaši pozornost pryč, tak se jemně vraťte k pozornosti k dýchání. Jádrem meditace všímavosti je si uvědomovat, co se děje v přítomném okamžiku. Můžete si například všimnout, jak je vaše mysl roztěkaná. Nevyvíjejte ale nadměrné úsilí to změnit. Po nějaké chvíli se může mysl zklidnit sama. Jakmile vám zazvoní upozornění, pomalu otevřete oči a protáhněte se. Dejte meditaci šanci znovu a znovu a pozorujte, co se děje po ní za několik dní či týdnů!

Jestliže jste z těch, kteří potřebují meditaci zažít nejprve na vlastní kůži, potom by vás mohla zajímat má Kakaová ceremonie, která pomáhá všem začátečníkům ochutnat opravdovost meditace. Tato zkušenost vás může posunout ve vlastním praktikování meditace. Poslední vypsaný termín v tomto roce je na 8.12. 2022. Pro více informací se podívejte tady VÁNOČNÍ 🎄- KAKAOVÝ WORKSHOP S MEDITACÍ PRO ZAČÁTEČNÍKA. 

DRUHÝM TYPEM MEDITACE JE TA ŘÍZENÁ

Tou nejjednodušší volbou pro vás může být řízená meditace, které se říká také řízená vizualizace. Z řízenou meditací jsem začínala před pěti lety a byla pro mě tím nejlepším nástrojem, jak začít a hlavně u meditování vydržet! Na YouTube najdete řadu kvalitních nahrávek, níže je jen jedna z nich. Tento styl relaxace spočívá ve vytváření mentálního obrazu – vizí, které ve vás poslech nahrávky vyvolává. Ve své mysli si postupně představujete příběh, kterému nasloucháte z hlasu průvodce. V průběhu meditace byste se měli začít cítit uvolněně a klidně. Pro dosažení intenzivního pocitu uvolnění se doporučuje využít při ní všechny smysly. Můžete si pustit https://www.youtube.com/watch?v=p4fDati8zi0

 

Přeji vám příjemné meditování 🤍. Kristýna

Studie: https://drjoedispenza.com/blogs/published-scientific-articles/large-effects-of-brief-meditation-intervention-on-eeg-spectra-in-meditation-novices, https://www.healthline.com/nutrition/12-benefits-of-meditation