Tento článek bych ráda věnovala všem ženám i mužům, kteří bojují s kilogramy. Všem těm, kdo byl nějakým způsobem zapleten do diet a nebo nebyl, ale zamotává se do informací, které mu ve finále nepřináší řešení v otázkách hubnutí. Pro vás všechny, kteří si přejete dostat na svou optimální hmotnost a přitom vás někde v podvědomí tíží skepse a nedůvěra v to, jestli to vůbec dokážete. Příběh Veroniky je přesně pro vás, abyste viděli, že to jde! Nechte se unášet tímto příběhem a načerpejte pro sebe informace, kterými si můžete zkusit začít…tentokrát jinak!   

Tohle stojí za to napsat, protože se na to Veroniky určitě každý ptá. Jak jsi zhubla? Jak jsi to dokázala?“ A ostatní se opravdu ptají a žasnou nad tím, jak Veronika vypadá skvěle. Změnila se, šeptají si… 

 

Veronika za mnou přišla před několika měsíci. Působila smutně, protože se necítila dobře a o hubnutí přemýšlela několik let. Tížilo ji, že váha narostla někam, kde jí není dobře, nemá kondici, cítí se unaveně a hlavně se nemůže oblékat podle svých představ, protože vyšší konfekce jsou omezující. Jak mám zhubnout?, ptala se sama sebe každý večer než usínala. Moc dobře znala všechny informace, ale byl v tom zmatek! Nedařilo se jí začít a když už začala, nepovedlo se jí u toho zůstat. Na moje služby dostala doporučení od své kamarádky a byl to pro ni impuls, že už je na čase situaci konečně prolomit. Na konzultaci jsme naměřily hmotnost přes 115 kg a míry 118 cm pas a 132 cm boky. Na porovnání hodnot stojí za to si počkat na konec článku a v průběhu čtení si načerpejte tipy, které Veroniku dovedly ke skvělé redukci hmotnosti. 

 

Našly jsme to, co Veronika chce!

Než jsme se pustily do praktických rad, pomohla jsem Veronice nastavit krátkodobý a dlouhodobý cíl, takový, který byl pro Veroniku opravdu představitelný. Nic, co by ji nervovalo, ale něco, co v ní naopak vyvolávalo pocity, že tohle by mohlo skutečně fungovat. Tento krok proto nikdy nepodceňujte. Pracujte raději s jedním novým návykem, cílem na jeden den nebo s týdnem než s cílem, který je tolik v dálce a to třeba na – 30 kilogramech. A naprosto boží spojení je k tomu přidat nějaký důvod. A když je to sakra dobrý důvod, tak se ta změna dělá s větší chutí. Věřte mi! Zásadní součást úspěšného procesu je opravdu motivace a my jsme našly něco, co Veroniku osobně nutilo se dál a dál zlepšovat a vydržet. 

Tip pro vás:

Co je vaším cílem? Co chcete dokázat za týden a co za měsíc? Co je vaším dlouhodobým cílem? Co vás udrží ve vašem snažení? Co vám aktuálně vadí a přitom může být jinak? Co je vaše motivace? 

 

Nastavily jsme pár jednoduchých kroků, které vedly k prvnímu výsledku!

Jednoduchost, jednoduchost a jednoduchost, to je základ úspěchu. Veronika i mnoho dalších hledá v dietě (nebo obecně v hubnutí) složitosti. Přitom je to opravdu jednoduché, jen to chce trpělivost a důvěru v tento proces. Patříte k těm dietářům, kteří vyhledávají nové trendy a horlivě nakupují doplňky k hubnutí, protože jinak shodit kila nejde? Hloupost! Moc dobře víte, co potřebujete změnit. Pokud na to nestačíte sami, zaplaťte si kouče / nutriční poradkyni, která vás dovede do cíle zdravým způsobem. S Veronikou jsme identifikovaly návyky, které vedou k vyšší hmotnosti, a ona vše odstartovala bez diety! Učila jsem ji používat svou intuici. Její dosavadní únava plynula z poměrně kalorické stravy s převahou jednoduchých sacharidů a z nedostatku pohybu. V jídelním plánu jsme přidaly složené sacharidy a to především v přílohách. Nastavily jsme pauzy mezi čtyřmi jídly a Veronika si dávala pozor, aby jedla pomalu a v klidu. 

Tip pro vás:

Když se podíváte na svou stravu, své zvyky, pohyb, spánek a na to, jak prožíváte stres… co podle vás způsobuje, že tloustnete? Co by stálo za to začít zlepšovat? Co bude vaším prvním krokem? 

 

Zhubnout hlavou!

Buďme k sobě upřímní, většina z vás ví, co stojí za kily, která způsobují nadváhu či obezitu. Co to ale dokáže dát zase do rovnováhy, je naše hlava. Stejně tak to pomohlo Veronice. První týdny se nesly v duchu nastavení základních zdravých návyků. Byly to ty nejzákladnější věci, jako je vnímání jídla, dostatečná hydratace organismu, navýšení přirozeného pohybu a rozhodně lehčí večeře. Pravidelné výsledky posílily její naději, že to dokáže, a přesně v tu dobu jsem začala pracovat se správným programováním svého mentálního nastavení. Veru si vybrala Self care program a tak jsem ji v konzultacích provázela tématy, jako jsou posílení sebedůvěry, aktivace osobní hodnoty, práce s toxickým myšlením, přijetí vlastního těla, uvědomění si silných i slabých stránek osobnosti, afirmace a autosugesce, ovládání životní energie a vize do budoucna. Všechna tato témata do sebe pomalu zapadala jako puzzle v celý obraz. Při hubnutí je totiž důležité postupně porozumět tomu, co vše stojí za vyšší váhou a za naším chováním. A když do toho jednou nahlédnete a porozumíte tomu, získáte klíč ke stabilnímu mentálnímu myšlení, které vás dovede do cíle. 

Tip pro vás:

Prozkoumejte své návyky. Jak k sobě mluvíte? Jaký k sobě máte vztah? Jak se chováte? A začněte se více věnovat tomu, jak se chcete chovat a kým chcete být. Staňte se takovým člověkem. 

 

 A teď zásadní fáze, kde většina lidí selhává v hubnutí a zabalí to. 

Vydržet, vydržet a možná i spíš přidávat. Ve snižování váhy dochází k období, kde je režim zaběhlý, výsledky začínají být vidět a ostatní si toho začínají všímat. Tahle fáze se u někoho může stát osudovým a může v lidech vyvolat pocit, že si teď můžou od režimu zaslouženě odpočinout. Chyba! Už od začátku jsem Veroniku připravovala na to, že tato fáze může nastat, a ať svůj režim nastavuje přirozeně a především trvale. Ať bere tento životní styl jako něco, co zůstane její součástí a nemusí si dělat pauzy. U Veroniky tato fáze popravdě ani nenastala. 

Tip pro vás:

Následujte má 3 pravidla👇🏻

  1. Až uvidíte první výsledky nebo vás někdo pochválí, tak nezpomalujte, ba naopak přidejte na svém snažení – ještě nejste v cíli. 
  2. Už na začátku si nastavte svůj režim tak, abyste u něj zůstal/a. 
  3. Můžou se vyskytnout krize. Hledejte svou podporu, která vám pomůže připomenout, proč to děláte. Stojí za to jít dál. Oživte si režim. 

 

Veronika dokázala transformovat tělo přirozenou redukcí o prvních skoro – 16 kilogramů, – 12 cm v pase a – 14 cm v bocích!!! Je to naše první nastavená meta. Aktuálně jsme nastartovaly druhou fázi zdravého hubnutí. Na Veronice obdivuji její odhodlání, optimismus a disciplínu, kterou si začala budovat od prvního dne jejího rozhodnutí. Je opravdu úžasná! 

Chcete trvale zhubnout? Tak nečekejte na správnou dobu, protože ta je právě teď. Představte si sebe o 5 nebo snad 10 kilogramů lehčí. Představte si, že vás baví se každé ráno oblékat, protože vám všechno perfektně sedí a cítíte se před zrcadlem sebevědomě. A teď stačí udělat první krok a já slibuji, že vás tam dovedu. Naplánování konzultace vás v hlavě okamžitě přepne do nálady, že pro sebe něco děláte…že už jste začali! 

Jsem připraven/a udělat první krok pro své hubnutí! Chci se cítit lépe! 

Napište mi, protože tohle období je mnohem lepší, než začínat po Vánocích, kila se do té doby mohou zbytečně nahromadit. Moc dobře vím, jak to chodí, když se odkládá hubnutí. A taky vím, kolik štěstí lidem přináší třeba “jen” pár zhubnutých kil – na každém kilogramu dolů záleží a jako potvrzení můžete vidět, že u mě lidé hubnout jedna báseň, protože mám na svém kontě přibližně pět tisíc kilogramu tuku. 

 Proč si myslím, že je hubnutí tolik přínosné? Mohlo by se zdát, že řeknu: kvůli našemu fyzickému zdraví. Podle mého názoru má ale nadváha horší dopad na psychiku. Jde o nízkou sebehodnotu, která se projevuje častým vnitřním kritikem, nevyrovnaností, změnou nálad a psychickým nekomfortem v intimním životě. Dále se může prohlubovat sociální izolace, která začíná banálně tím, že se lidé nechtějí fotit, až po vážnější omezení, kdy lidé nechodí do společnosti, protože se cítí být tlustí. 

 

Věřte v sebe, hleďte méně kolem sebe, vnímejte své pokroky a buďte svým největším fandou v hubnutí. Jednou se váš zdravý životní styl stane zábavou, protože vaše tělo pro vás bude ozdobou. Kristýna