Jídlo nás ovládá a vyčítáme si každé špatné rozhodnutí, které ve stravě uděláme. Možná se v tom poznáváte?

Pročtěte si 5 důvodů, které můžou souviset s tím, že se vaše snižování hmotnosti neodvíjí podle vašich představ. 

1. Máte nastavené vysoké cíle

Chcete se například stravovat každý den ideálně a zhubnout co nejrychleji. V případě, že si některý den dáte něco mimo váš plán, tak se potom začnete kritizovat. A když uděláte více chyb, myslíte si, že je vše ztracené. Pokaždé když si vzpomenete, že jste nezvládli váš cíl, tak vás ovládá špatné svědomí a máte z jídla negativní pocit.

Tip: Stanovte si přiměřený cíl. Zaměřte se na váhový úbytek, který jste schopní naplnit za týden nebo měsíc. Potom svou pozornost zaměřte na pár změn ve vašem jídelníčku a za ty se chvalte. Postupně přidávejte další a další změny.

2. Třeba hubnutí není vaše priorita

Začnete hubnout a po několika týdnech zjišťujete, že se věnujete více ostatním než sami sobě. Máte pocit, že selháváte ve vašem předsevzetí a nemáte ze sebe vůbec dobrý pocit. Ze změny máte pocit, že je náročná a že jsou jiné povinnosti, které nepočkají a jsou důležitější než přemýšlení o tom, co si připravit k jídlu a kde si zacvičit. Pokud by to pro vás bylo opravdu důležité, tak hledáte cestu, jak to zvládnout.

Tip: Napište si na papír 10 vašich aktuálních priorit. Kde je hubnutí? Pokud je mezi prvními třemi, tak máte ,,skoro” vyhráno. Pokud se nachází níže, tak si svůj cíl přeformulujte na něco reálného např. na: udržení váhy, zdravější strava, jeden nový návyk týdně nebo menší váhový úbytek za delší dobu.

4. Dieta je příliš přísná

Jídelní plán který si vyberete je extrémní a jednostranný. Začnete ho dodržovat a za pár dní vidíte, že je to mimo vaše organizační schopnosti. Máte chutě, málo energie a výkyvy nálad. Stravování se stává stresovou záležitostí.

Tip: Vyhněte se extrémům, protože ty vedou jenom k tomu, že se vrátíte k původním zvykům. Nechte si jídelníček sestavit odborníkem, který má vystudovanou školu nutričního terapeuta a ví, co vaše tělo potřebuje. Specialista zohlední i váš denní režim. Nové stravování pro vás bude zábava a radost.

3. Svůj nový cíl s nikým neprobíráte

Uvedu nejprve trošku jiný příklad a to ohledně nového zaměstnání. K nové práci potřebujete udělat spoustu kroků. Říct o tom rodině nebo kamarádům, začít plánovat kdy odejít, jaké jsou možnosti a aktivně hledat nabídky práce. Své emoce v průběhu přestupu probíráte s ostatními, protože máte podporu. Celý proces je potom snadnější. Díky komunikaci s ostatními si srovnáte myšlenky, ostatní vás povzbudí a odbouráte tím strach ze změny. Pokud jste na hubnutí úplně sami, tak vám chybí někdo, kdo vám kryje záda, když se vyskytnou náročné dny nebo první pochybnosti. Životní styl se stává nepřítelem a motivace ke změně se snižuje. 

Tip: Poproste o pomoc své okolí, abyste svou novou stravu rozebírali. Vyberte si někoho, kdo k tomuto tématu má kladný vztah, aby vás dokázal i podpořit. Nikdo vás nenapadá? Investujte do svého nutričního terapeuta nebo kouče. Tato investice se vám vyplatí. Mé konzultace lidem pomáhají k překonání překážek, zlepšení vztahu k jídlu a získání motivace k lepším výsledkům. Na konci programu klient chápe, že nové stravování není tak složité a to, že si občas něco dá navíc, si nemusí vyčítat, ale je třeba pokračovat směrem k cíli.

6. Málo informací

Pouštíte se po hlavě do něčeho, o čem vlastně nemáte páru. Co třeba naučit se cizí jazyk? K téhle dovednosti musíte pilně studovat a procvičovat nové vědomosti. Pokud tomu nevěnujete dostatek času, tak to v praxi nedopadne dobře. A stejné je to s jídlem. Vím, že si dnes na internetu dokážete najít hodně informací, ale ruku na srdce, porozumíte díky tomu, co je pro vás ideální a proč? Dokážete potom sami praktikovat rady z googlu a trvale zhubnout?

Tip: Nejprve si nechte sestavit jídelní plán. Buďte zvídaví! Ptejte se na příjem energie, živin a kde se vyskytují v jídle. Pravidelně si svůj jídelní plán zapisujte a učte se svou vlastní zkušeností a následujte dobré pocity z určitých typů jídel. Za nějakou dobu k vám nové stravovací návyky přirostou a bude to pro vás automatická součást.

Hodně štěstí na vaší cestě k optimální hmotnosti. Kristýna