Je to nejvyšší hora světa, která se pyšní 8 848 m. Sen každého horolezce a abyste zdolali tuto horu musíte zůstat přibližně 40 dní v základním táboře, kde si vaše tělo potřebuje adaptovat na nedostatek kyslíku. Pokud seberete veškerou odvahu a nevzdáte to, tak se z tábora dostanete na vrchol za 7 dní. Ke smrtelným zraněním dochází s mnohem větší pravděpodobností při sestupu. Je méně fyzicky náročný, ale pravděpodobnost, že svůj cíl NEdokončíte živí, je o 80 % vyšší. Průměrně vám takový výstup zabere 60 dnů. Jenže takové rozhodnutí znamená dlouhé plánování, přemýšlení, pevné rozhodnutí a perfektní přípravu předem. Bohužel se špatnou mentální a fyzickou přípravou tam neuspějete. Průměrný výcvik vám zabere rok tvrdé dřiny!!!

Co z toho vyplývá? Aby si takový horolezec splnil sen, musí tomu obětovat hodně energie a času. A teď to hlavní! Určitě čekáte, že horolezci zažívají dlouhodobý pocit štěstí z pokoření “hory smrti”. A ono ne. Horolezci po dokončení mise zažívájí hodně protichůdných pocitů. Pouze se tím potvrzuje fakt, že cílem a silným prožitkem je ona cesta k vytouženému cíli, nikoliv jeho dosažení. Teď si zkuste představit, že vám nabídnu si celý takový proces zkrátit a vezmu vás na vrchol vrtulníkem, kde si rychle uděláte selfíčko a za několik hodin budete zpět v teple. Nic se tím nenaučíte a nic tím nezískáte. To znamená, že vás posilní nejvíce cesta k cíli a dovolím si tvrdit, že vás změní. Změní vaše chování, myšlení, rozhodování , vnímání a ovlivní to i vaše okolí. 

Teď přirovnání k hubnutí

Hubnutí může být pro vás také nejtěžším úkolem, jak sami sebe překonat. Hodně z vás má mnoho neúspěšných pokusů za sebou a o to je těžší si věřit, že to konečně zvládnete. Nabízejí se vám dvě možnosti. Buď nasednete do vrtulníku, nebo se zastavíte!!! a začnete přemýšlet o změně a rozhodnete se pro výšlap. Tím vrtulníkem myslím dietu, která slibuje za krátkou dobu velké výsledky. Taková kila, která nabíráte několik let a mávnutím proutku můžou být s použitím zázračných podpůrných prostředků za měsíc pryč. Zamyslete se teď sami.

„Co získáte rychlou dietou po jejím skončení?“ Druhá cesta, mnohem těžší je zaplatit svým časem, energií, potem a ten úspěch si opravdu zasloužit. V průběhu hubnutí se vám objeví mnoho překážek (i horolezci se musejí koncentrovat na finální fázi cesty více), ale ten, kdo vydrží až dokonce se může těšit naučeným návykům, které ho naplňují a otevřou mu dveře k lepšímu životu. Věřte mi, že když tvrdě makáte několik měsíců na tom, abyste se cítili dobře ve svém těle, tak si toho budete vážit natolik, že už nebudete chtít udělat krok zpět.

Tím chci říci, že se snažím s lidmi najít jejich cestu, která je bude naplňovat v průběhu hubnutí. O to více si lidé váží svého dosaženého výsledku a zůstávají na své vysněné váze. Kristýna