NA STARTOVNÍ ČÁŘE SICE LAPÁME PO DECHU, ALE NA DRUHOU STRANU O TO RYCHLEJI MŮŽEME VIDĚT, ŽE SE KONDICE LEPŠÍ, TAK JDEME NA TO? 💪🏻

Přemýšlíte delší dobu o tom, že byste chtěli patřit mezi aktivní lidi, kteří mají sport jako doplněk pro svou energii a dobrou náladu? Jenže bez kondice a s malými zkušenostmi si možná říkáte, že je to těžké, nereálné, nemáte na to, bude to vypadat trapně a hlavně vás možná brzdí to, že se za chvilku zadýcháte, jako kdybyste běželi maraton? Můžu vás uklidnit, protože všichni začínali a když třeba onemocní, tak znovu začínají v podobném bodě 😄. Rozdíl je ten, že někoho z nás tahle fáze položí a ti lidé s dobrou kondicí tuhle náročnou fázi museli jednoduše překonat. A vy můžete patřit mezi ně!

Co se dozvíte v tomto článku?

V textu jsem věnovala pozornost mentálnímu nastavení: přístupu, který vám může usnadnit start a hlavně výdrž, ať se děje co se děje. Jednou si na tuhle chviličku čtení možná vzpomenete, protože se za několik měsíců ohlédnete a uvědomíte si, že jste se z nulové kondice dostali do komfortního pohybu, který bez problému a s chutí pravidelně dodržujete. Chci vám připomenout základní důvody, které by vás mohli povzbudit k zlepšení a tím je, že pohyb vašeho těla zvyšuje endorfiny, reguluje váš metabolismus, snižuje chutě a pomáhá vám spát. Celkově vás dělá šťastnější a zdravější a vytváří také vlastní motivaci. Neváhejte a začněte s něčím. 

Stačí si osvojit tuhle efektivní pětku návyků a budete na tom o mnoho lépe!

  1. Zbavte se myšlení „všechno nebo nic“, které zastavuje tolik začátečníků.
  2. Přizpůsobte své cvičení vašemu životnímu stylu a životu jako takovému. 
  3. Vytvořte si krátké, uspokojivé cvičební návyky, které vyhovují vašim potřebám.
  4. Překonejte překážky, které možná máte v hlavě spokojené se cvičením.
  5. Udržujte si nadšení, i když to chcete vzdát!!!

Pokud potřebujete znát detaily pro ještě lepší mentální nastavení, tak čtěte dále a stane se z vás aktivní člověk!!

Řekněte sbohem mentálnímu přesvědčení VŠECHNO NEBO NIC.

 Sem tam slyším ve svém okolí, že se někdo rozhodl běžet náročný závod a nutno podotknout, bez jediné zkušenosti s vytrvalostním sportem a jeho pravidelným praktikování. Mají pár měsíců na to, aby se rozhýbali a mají pocit, že to bude konečně ta pravá motivace pro to, aby se stali sportovci. Hádejte, co se často stává? Ve většině případech se po závodech vrací do svých starých rutin, protože šlo o cíl a ne tolik o náplň. Nechci tím říci, že je závod bez zkušeností špatný, ale spíš hrozí riziko, že si pohyb NESPORTOVEC, může pěkně zprotivit!   

Pokud si chcete vytvořit cvičební plán, který vydrží, vyhněte se velkému snění. Místo toho, abyste se soustředili na grandiózní úspěchy, zaměřte se nejprve na to, abyste se prostě častěji hýbali a jakmile to bude vaší součástí, tak neváhejte posunout vaši úroveň třeba i tím závoděním.

Tip pro začátek, který může vypadat takto:

  • Jít do posilovny, i když nemáte vlastní cvičební rozpis a ani svého trenéra.
  • Může to znamenat, že si obujete běžecké tenisky a vyrazíte ven, aniž byste museli sledovat na hodinkách počet uběhnutých kilometrů. 
  • Nebo to třeba znamená, že si pustíte posilovací video a slíbíte si, že ho dokončíte, i když nemůžete dělat všechny pozice 😉.

 

Slaďte se se svými hodnotami.

Než začnete cvičit, věnujte chvilku tomu, proč to budete dělat. Pokuste si upřímně odpovědět a podle toho si nastavit reálné výkony, které budete moci pravidelně dělat. 

Dostáváte se do formy, abyste posílili své zdraví? Tip: kombinujte krátké intenzivní cvičení s delšími, které uvolní unavené svaly.

Nechcete patřit mezi poslední na procházce a být těmi, kteří odmítají setkání, protože je fyzicky náročné? Tip: začněte třeba tím, že si budete navyšovat váš týdenní průměr vašich ušlých kroků nebo se můžete přidat do mé chodící výzvy, kterou přidávám pravidelně na Instagram.     

Snažíte se stát lepším vzorem pro své děti? Tip: plánujte více sportovních aktivit s celou rodinou a nebo začněte vy a postupně do aktivit zahrňte i ostatní.

Sníte o tom, že na tomto světě chcete být co nejdéle? Pro svá vnoučata anebo z jiných důvodů… Tip: sepište si, co budete 3 x v týdnu po 60 minutách pravidelně dělat. Tím si své zdraví udržíte. 

Takové cíle jsou našemu srdci mnohem bližší než nějaký abstraktní pojem pekáč buchet nebo snad . Zapište si své skutečné cíle a nechte se vést hodnotami, které jsou vám vlastní.

 

Vyberte si cvičení, které funguje ve vašem životě.

Pokud jste se k dnešnímu dni zaregistrovali počtvrté do posilovny a ani jednou ji pořádně nevyužili, tak přestaňte opakovat to, co vám nefunguje. Místo toho se zeptejte sami sebe, co vás opravdu baví, a hledjete možnosti, abyste toho měli v životě více.

  • Chcete trávit více času venku a to třeba v přírodě?
  • Cítíte se dobře, když se věnujete protažení vašeho těla?
  • Nechcete se potit před ostatními lidmi? 

S ohledem na to možná zjistíte, že turistika v lese uspokojí jak vaši potřebu čerstvého vzduchu, tak každodenní kardio. Můžete vyzkoušet jógu a zjistíte, že je to perfektní kombinace protahování, všímavosti a silového tréninku. Nejdůležitější je, abyste nenechali nikoho jiného definovat „správný“ výběr cvičení – a místo toho experimentujte, abyste našli symbiózu, která je ideální přesně pro vás. 

 

 

Hledejte pro sebe prostor. Prozkoumejte, kde ho můžete najít.

Abyste si vytvořili celoživotní návyk v pohybu a příjemné kondici, potřebujete si dát přednost. Ať je to cokoli, zjistěte, co musíte udělat, abyste si vytvořili prostor. Na nic nečekejte a klidně požádejte ostatní o pomoc. Stojí to za to. 

Může to znít třeba takto:

  • Odmítnutí večerního srazu a tím zvládnutí dřívějšího vstávání. 
  • Zbavit se závazku, který vám bere poměrně dost času a není v souladu s dodržením vašeho pohybu.  
  • Spolehnout  se na někoho ve vaší rodině, že za vás něco udělá, aby vám ušetřil čas a vy se můžete věnovat sami sobě.

 Společnou nití všech těchto příkladů je hledání času – PRO SEBE.

 

Udělejte si cvičení tak malé, že se mu nebudete moci vyhnout.

Někdy prostě nemáte čas jet po práci cvičit, protože vás něco zdrží. V takovém případě se pokuste do svého dne začlenit nějaký pohyb, který je nezávislý a dá se vykonat kdekoliv. 

 Tip, který se počítá:

  • Nasaďte si sluchátka a několikrát vyjděte ve vašem baráku poschodí. 
  • Jděte na váš sraz pěšky. 
  • Než půjdete spát, tak se trochu protáhněte. 

 

Obecněji řečeno, dělat malé kroky směrem k aktivitě je mnohem lepší nápad, než jít do extrémů cvičit ze dne na den nonstop. Pokud například začínáte plavat, zkuste se jednoduše dostat do bazénu, skočit do vody a neřešit to, že tam musíte odplavat 60 minut. Učte se tomu, že tam pravidelně chodíte a až po nějaké době se pokuste pozvednout intenzitu a dobu trvání.   

Zůstaňte motivovaní.

Po prvotním nadšení, že jste začali, se můžete setkat s tím, že motivace uvadá 🥀. Pokud k tomu dojde, hrozí vám, že se svých cílů vzdáte. Proto musíte nastavit motivační zdroje. 

2 tipy, které povzbudí zdroje!

PRVNÍ. Zvažte sledování svého pokroku v kalendáři. Zaznamenávejte si zelené tečky ve dnech, kdy jste splnili pohyb. Postupem času uvidíte, kolik teček se objeví. 

DRUHÝ. Vytvořte si seznam svých „proč“, které je dobré si nalepit třeba do koupelny, kde každé ráno uvidíte své důvody. 

           

Namísto toho, abyste svůj nový přístup ke cvičení určovali podle toho, že chcete okamžitě zhubnout nebo hodně rychle vyrýsovat tělo (i když to se pravděpodobně stane, když vydržíte), postavte svůj základ na těch silných, skutečných hodnotách, o kterých jsem vám psala na začátku článku. A pokud patříte k těm lidem, kteří se točí v bludném kruhu začátků a přejete si být odolní, fit a aktivní, tak mě neváhejte kontaktovat 🤗. Třeba vás právě ucelený pohybový plán a dobře nakombinovaná srava posune tam, kde jste chtěli být už dávno!

Klikněte sem a napište mi do formuláře, co si přejete dokázat!

PS: nezapomínejte na malé výhry, které jsou tolik cenné. Uvidíte, že časem ujedete mnohem větší vzdálenost, zvládnete udělat nové jógové pozice a nebo si přidáte více závaží… a tedy budete mít stále více a více sil! Kristýna