Stačí následovat několik tipů v tomto článku a pomůže vám to, jakože příprava zdravého jídla se stane o mnoho snadnější.

Tajemství zdravého vaření je prosté. Chcete vědět, jak poskládat vaše zásoby v kuchyni, které podpoří vaše zdraví ? Řeknu vám, co potřebujete, abyste si mohli dopřát kousek imunity pro každý den. Zásobte se správnými ingrediencemi, abyste si mohli připravit jednoduché a opravdu dobré jídlo. Vše začíná nákupem potravin a naplněním vaší spíže bylinkami, kořením, luštěninami, čerstvou zeleninou, ořechy a dalšími vychytávkami. Přečtěte si o tom vše níže.

NAKUPTE KVALITNÍ ZÁKLAD 🛍

Vše začíná vytvořením zdravého základu pro vaše jídla, ze kterého můžete pravidelně čerpat. Vybavte svou spíž kvalitními přílohami, které obsahují spoustu živin. Neměla by chybět čočka, jáhly, kroupy, rýže (například hnědá nebo divoká), quinoa, bulgur, proso, čirok, polenta a pohanka. Tímto způsobem budete mít vždy výchozí bod pro jídla obsahující také složené sacharidy, které vás zasytí na delší dobu. 

 

KONZERVY VŠE USNADNÍ 🥫

Zásobte se konzervami, které se vám budou hodit ve chvílích spěchu. Můžete doplnit například tuňáka ve vlastní šťávě, cizrnu ve skle, bio rajčata, fazole… a možná objevíte i další možnosti. U potravin ve skle či plechovkách je skvělé počkat si na slevovou akci, protože datum spotřeby je většinou rok nebo dva po nákupu (podívejte se na trvanlivost zboží) a tak se větší nákup do zásoby vyplatí. Dalším skvělým doplňkem do vaší kuchyňské spíže je spousta bylinek a koření, jako je ajurvédská kurkuma, kmín, zázvor a chilli. V našich podmínkách by neměl chybět šípek, ze kterého se v zimním období připravuje zdravý čaj. 

 

ZBLÁZNĚTE SE DO TUKŮ! 🥓

Kvalitní tuky by měly být všude, kde se vaří. Tento základ by měl být koupen z ekologických chovů a zdrojů. Jedná se o máslo, přepuštěné máslo, sádlo nebo za studena lisované oleje. Prospěšné jsou i naše domácí vlašské a lískové ořechy. A k tomu si můžete do uzavíratelných sklenic uskladnit mix semínek, abyste je měli vždy po ruce. Zejména rostlinné tuky pomáhají snížit rizikové faktory srdečních chorob, v jídle zasytí, obsahují vlákninu a některé z nich obsahují i bílkoviny. 

 

VYUŽIJTE MRAZÁK 🥶

Mražená zelenina a ovoce jsou bohaté na živiny a jejich příprava je tak jednoduchá! Ze zeleniny se snadno připravují lehce dušená jídla nebo polévky. Jakmile se vám stane, že některé z čerstvých druhů ovoce bude za chvilku na vyhození, je dobré ovoce co nejdříve zpracovat, uložit do zamrazovacích sáčků a zamrazit. I tahle vychytávka vám ušetří čas, energii i prostředky:  mražené ovoce pak můžete využít, kdykoli budete mít chuť třeba na osvěžující smoothie.  

 

ZÁSOBY, VÝVARY A FOODIE TRIKY 🥬

Ve spíži se vám vždycky budou hodit kvalitní kostní, masové, rybí i zeleninové vývary. Poměrně snadno se vyrábí a jednoduše uchovávají. Kromě klasických základů, jako je mrkev, celer a cibule, se dá zpracovat také to, co se běžné hází do koše či kompostu, jako jsou celerové listy, mrkvové listy a konce, petrželová nať, zelená část pórku, konce a slupky cibule, konce rajčat… Je to také skvělý způsob, jak se vyhnout plýtvání potravinami. Více se dozvíte například v tomto článku: https://living.iprima.cz/bydleni/kuchyne/tipy-jak-neplytvat-jidlem. Do zásob si můžete přidat také kvašenou zeleninu, která je tolik přínosná pro střevní mikrobiom.

JDĚTE S ROČNÍM OBDOBÍM 🌦

Sezónní potraviny jsou mnohem přirozenější a přínosnější pro organismus. Jídlo je v době přirozené lokální sklizně navíc cenově příznivější. A v neposlední řadě je pak sezónní nákup ohleduplnější k lepšímu životnímu prostředí. Pěstování a přeprava potravin, které jsou nonstop dostupné, spotřebovává velké množství energie a vede k zvyšování skleníkového plynu (CO2). 

A teď přijde ta nejlepší část a tou je vaření.

Vaření a následné stolování spojuje lidi láskou k jídlu. Užijte si každé sousto, radujte se z kvalitních potravin, dovolte si vařit podle sebe! Inspirujte se od velmi zajímavých lidí. A zajímejte se o to, co vašemu tělu dělá dobře. Můžu vám v tom pomoci. Napište mi a vaše zdravé stravování pro vás bude zábavné, svobodné a přinese vám velkou dávku energie. 

Sdílejte tento článek s lidmi, kterým udělá radost 💚 Kristýna