Blíží se ta nejkrásnější doba roku, ačkoliv s ní často přichází obavy z nechtěného přibírání váhy. Pro všechny, kteří chtějí zůstat fit během vánočních oslav, mám 11 jednoduchých tipů, které vám pomohou užít si vánoční období plné radosti a současně zůstat v kondici. Pojďme rovnou na ně.

 

 1. S láskou k ovocným dezertům. Namísto tradičních cukrovinek si dopřejte osvěžující ovocné dezerty. Jsou nejen sladké, ale také bohaté na vitamíny pro vaše zdraví.
 2. Pravidelné jídlo jako spojka. Nenechávejte se vyhladovět před vánočními oslavami. Pravidelné stravování udržuje váš metabolismus v chodu a pomáhá předejít přejídání.
 3. Bílkoviny jsou kamarádi. Přidejte do svého jídelníčku kvalitní bílkoviny, které nejen zasytí, ale také podporují svalovou hmotu. Vybírat si můžete ryby, drůbež od farmáře, vejce nebo luštěniny jsou vynikající volbou.
 4. Lehké přílohy pro radost. Vyměňte těžké přílohy (hranolky, krokety, knedlíky, bramboráky..)  za lehké alternativy, jako je quinoa, pohanka, jáhly nebo batáty. Stejně chutné, ale s řadou živin.
 5. Pijte, pijte, pijte. Udržujte si hydrataci. Pitím vody zvýšíte pocit sytosti a snížíte chuť k přejídání. Dejte přednost vodě před kalorickými nápoji.
 6. Alternativy k alkoholu. Zvolte bezkalorické alternativy místo kalorických nápojů, jako jsou neperlivé nápoje nebo ovocné čaje. Alkohol může rychle přidat na kaloriích a především se vám sníží vůle pro držení linie.
 7. Vánoční procházka pro radost. Vytvořte si tradici vánoční procházky s rodinou. Pohyb podpoří trávení a naplní vás pozitivní energií.
 8. Sledujte velikost porcí. Pamatujte na velikost porcí. Nepřejídejte se, a pokud budete mít stále hlad, přidejte do jídelníčku lehkou zeleninu.
 9. Regionální a sezónní inspirace. Nakupujte na trzích a zkoušejte nové zajímavé recepty. Nejenže takové potraviny chutnají lépe, ale jsou i bohatší na živiny.
 10. Moudře vybírejte dezerty. Nemusíte se úplně vzdát vánočního cukroví. S klienty zařazujeme mlsání místo některých svačinek a vůbec se to na jejich hmotnosti neprojeví. Vyberte menší porce a zkuste lehčí varianty receptů. Ovoce může být skvělou sladkou alternativou.
 11. Vánoční radost bez viny. Pamatujte, že Vánoce nejsou jen o jídle. Užívejte si radost z rodinných setkání, dárků a kouzelné atmosféry. Nepřesvědčujte se k „vánočnímu přejídání,“ raději se soustřeďte na to, co vám dělá radost.

 

 Jak ze slovníku odstranit slova UŽ JE TO JEDNO?

Příběh z poradny. V listopadu se mnou nejvíce rezonovalo prohlášení jedné z klientek s kterou jsme probíraly strategie stravování a její vize do konce roku 2023. Když jsme rekapitulovali její minulý rok, tak si vzpomněla, co už nikdy nechce opakovat. Uvědomila si svou „oblíbenou“ větu TEĎ UŽ JE TO JEDNO. Popisovala mi, jak tohle prohlášení probíhalo především v období Vánoc, oslav a návštěv. Začala držet dietu a po pár týdnech, když snědla cukroví, tak u ní okamžitě docházelo k takovým výčitkám, že hladina stresu stoupla asi o 200 % a z toho se následně přejedla. Po tomto excesu si vždycky řekla, že už je to jedno. V podstatě si pravidelně programovala, že jakmile přijde nečekaná událost v jídle a selže, tak nemá cenu pokračovat. O to více si vybudovala strach kolem Vánoc a už dopředu tušila, jak to bude probíhat.

TIP, jak s tím pracovat:

Zamysleme se společně. Přesvědčení, že po jednom kaloričtějším jídle přibereme není založeno na důkazech o pravdivosti. Záleží především na dalších krocích, které potom uděláme. A možná ještě lépe, jakou stravu (dietu) jsme před tím dodržovali. Vysvětlím. Jestliže se stravujeme hodně striktně, vynecháváme přílohy, zakážeme si sladké a ostatní neřesti, tak jsme poměrně ve stresu z toho co můžeme sníst. Stravování v nás v tu chvíli vyvolává negativní myšlenky a strachy.

Jakou volím s klienty cestu, aby se vymanili z takového nastavení?

Na chvilku se zastavte a upřímně se zamyslete nad tím, jak se stravujete. Sepište si, kde si myslíte, že děláte největší chyby. To může být například jídlo pozdě večer, smažené pokrmy, konzumace sladkého, málo jídla, nedostatek zeleniny a podobně. K těmto bodům přiřaďte své nové chování, které vám alespoň trochu pomůže toto stravovací chování omezit.

Konkrétně této klientce stačilo jednoduchá strategie:

Začala kvalitně snídat, přidaly jsme zeleninu k večeři a do práce si nakoupila jednoduché svačinky, které popadla, když měla hlad. Tím si přirozeně začala udržovat rovnováhu ve zdravějším stravování a omezily se jí výkyvy chutí. Díky tomu začala mít svou stravu více pod kontrolou a najednou viděla výsledky i bez striktních diet. Zní to banálně a moc jednoduše? Taky že ano! Nepotřebujete dodržovat extrémní diety, abyste hubli a pak zase upouštěli od režimu. Najděte pro sebe takový režim, který bude balzámem pro duši, tělo a bude se dát dodržovat dlouhodobě. Právě zákazy často způsobují prohlášení typu: UŽ JE TO JEDNO. Hledejte pro sebe příznivější věty: ZKUSÍM TO JINAK, TO NEVADÍ, DALŠÍ JÍDLO BUDE LEPŠÍ, POKRAČUJI…..

Udělejte pár malých změn a hmotnost si uržíte

Poměrně často vidím, že když lidé udělají pár malých preventivních opatření, tak se jim něco překlikne v hlavě a chtějí pokračovat dále. Uvědomí si, že to není tak těžké a vnímají, že se hned cítí lépe. A najednou to vidí, jako ideální čas pro nový začátek. Začnou si všímat, že když na tom hubnutí tak nelpí, tak jdou kila rychle dolů. Změnu ve finále vítá celá rodina, která je obohacena o nové aktivity a zajímavé recepty. Pokud máte zájem o individuální konzultaci ohledně vaší stravy a pohybového plánu, neváhejte mě kontaktovat. I několik drobných změn může přinést obrat z přibrání na udržení váhy nebo dokonce redukci.

Nastartujte nový rok s novým pohledem na své zdraví!

⭐️Vyplňte formulář a získáte hovor zdarma. Můžete čekat i bonusovým návod, jak zvládnout nástrahy prosince a startovní jídelníček zdarma. Platí při vyplnění do 22.12. 2023.

4 + 1 =

Jak si udržet kila na Vánoce.

S těmito tipy se nemusíte stresovat jaké číslo bude na váze po svátcích. Zamilujte si ovocné dezerty, držte pravidelné stravování, vsaďte na kvalitní bílkoviny a zvolte lehké přílohy. Udržujte si hydrataci pitím vody, nahraďte alkohol bezkalorickými alternativami a vytvořte si vánoční tradici procházky. Sledujte velikost porcí, inspirujte se regionálními a sezónními potravinami a vybírejte moudře dezerty. Vánoční radost není spojena s přejídáním, ale s rodinnou atmosférou a radostí z dárků.

Užijte si Vánoce s pohodovým přístupem k jídlu. Vaše Kristýna