Když jsem šla s kamarádkou Ivanou Camino de Santiago cca 230 km dlouhý úsek, tak jsme to pojaly zdravě. Z téhle cesty jsme se snažily vyždímat maximum vitamínů a to pro naši mysl i tělo. Když jsme jeden večer seděly na večeři po 20 kilometrové chůzi, tak se mě zeptala: ,,Podívej se kolem sebe a pověz mi, jestli ti lidé okolo nás, k sobě chovají stejnou lásku jako my dvě?” Otočila jsem se. Viděla jsem lidi, kteří s námi ten den šli a oslavovali jejich příchod alkoholem, sladkým, pizzou a další lidé si pokuřovali marihuanu. Koukla jsem se na náš stůl, kde byl čaj a uvažovala proč máme stejně skvělou náladu, jako oni a to bez podobných boosterů.

A tak jsme mluvily o NE láskyplných návycích…

Často se stává, že po něčem náročném máme pocit, že bychom si měli dopřát pořádnou odměnu.  Jednoduše řečeno si chceme udržet pocit štěstí a napumpovat znovu dopamin v naší krvi. To je naprosto správný přístup. Úspěch, pokrok a snažení se má oslavit, ale měli bychom zvažovat na jaký typ odměny se učíme. Některé z odměn jako je cukr a návykové látky nás učiní šťastnými na krátkou chvíli. Po pravidelném užívání potřebujeme větší dávku sladkého, alkoholu nebo drog. Negativním dopadem těchto slastí na naši psychiku jsou výčitky, únava, útlum a emoční nerovnováha. Nemáme se potom rádi! Tak proč, když se chceme hýčkat a odměnit přistupujeme k něčemu, co nám opravdu škodí?  

Opravdová láska k sobě pro mě znamená

Pěstování respektu k sobě, vlastnímu tělu a udržování stavu rovnováhy. Znát se do takové hloubky, abych věděla kdo jsem a jak chci prožívat svůj život. K tomu potřebuji prozkoumat své silné a slabé stránky a pracovat s nimi.  Každý den se snažit dělat to nejlepší nebo alespoň dobré rozhodnutí, abych měl/a ve svém životě více osobní spokojenosti a zdravých návyků. To se týká spousty volem z oblastí zálib, trávení času, výběru jídla a patří do toho i umět říci NE vlivům, které mi škodí. Jedná se o odpovědnost vůči sobě – vůči tomu, jak se budu cítit následující den, měsíc nebo příští rok. Podpora dobrého pocitu a hezkého přístupu k sobě ovlivňuje do jisté míry i naše okolí. Obklopovat se lidmi, kteří jsou ke mně upřímní a záleží jim na mně je opravdu důležité! Protože když stojím před rozhodnutím dát si po obědě nesmyslnou sladkost, neřeknou: ,,Tak si jí dneska dej, vždyť je to jedno” řeknou: ,,Opravdu si jí chceš koupit? Možná znám kvalitnější volbu, ale je to na tobě” protože znají mé cíle a záleží jim na mně. 

Vaše Kristýna.