Intuitivní stravování není jen novým trendem, je to přístup k jídlu, který vám umožňuje poslouchat své tělo a vytvořit zdravý vztah k potravinám. Dokonce bych si troufla tvrdit, že se jedná o celkový přístup k našemu životu. Na rozdíl od tradičních diet, které se zaměřují na omezování kalorií a zakazování určitých potravin, intuitivní stravování zdůrazňuje pozornost k vlastním tělesným signálům, jako je hlad a sytost. Pokud jste na začátku své cesty k intuitivnímu stravování, tento průvodce pro začátečníky vám poskytne důležité informace a tipy, jak to všechno odstartovat.

Co je intuitivní stravování?

Intuitivní stravování je přístup k jídlu, který se soustředí na vnímání tělesných signálů a respektování vlastních potřeb. Místo sledování dietních pravidel se učíte poslouchat své tělo a reagovat na jeho signály. Zahrnuje to 4 základní pravidla níže. 

1. Vnímání hladu a sytosti

Jednou z klíčových částí intuitivního stravování je rozpoznávání pocitů hladu a sytosti. Měli byste jíst, až když cítíte hlad, a přestat jíst, když jste spokojení, nikoli podle předem stanovených časů nebo porcí.

2. Zamezení emocionálního přejídání

Intuitivní stravování vám pomáhá identifikovat emocionální konzumaci stravy, kdy jíte ne kvůli hladu, ale kvůli svým robouřeným emocím. Místo toho se učíte zvládat stres nebo negativní emoce jinými způsoby. Mezi ně řadím spoustu well-being rituálů. 

3. Přijímání všech potravin

Nemá to být o zakazování určitých potravin a ani na škatulkování špatných a dobrých jídel. Intuitivní stravování vám umožňuje jíst různorodé potraviny a užívat si je bez viny. Nicméně platí, že barevný jídelníček přispěje k dobrému pocitu ve vašem těle. 

4. Učení se vnímat tělesné signály

Toto je proces, který vyžaduje cvičení. Musíte se naučit rozlišit hlad od emocí a rozpoznávat, kdy jste skutečně sytí.

Výhody intuitivního stravování

Existuje několik výhod spojených s přijetím intuitivního stravování, který oceníte dlouhodobě ve svém životě. Než vám je prozradím, tak bych s vámi chtěla sdílet přínos, který vnímám ve své praxi spoustu let. Intuitivní stravování moc ráda využívám, jako nástroj pro přirozené hubnutí. I přesto, že tento systém není primárně určen k hubnutí, tak jsem vypozorovala, že s postupným začleňováním má skvělé výsledky na naší tělesnou schránku a od té doby co ho aplikuji, tak je to hlavně pro všechny mé klienty asi ten nejpříjemnější způsob hubnutí. Ono když vám najednou nikdo nic nezakazuje a máte ošetřenou svou cestu, pracujete s emocemi a zaměřujete se i na jiné zdroje energie než je strava, tak najednou jídlo není strašák a klienty znovu baví se o něj zajímat a zlepšovat ho. A tady jsou další výhody:

Zdravý vztah k jídlu

Intuitivní stravování vám umožňuje užívat si jídlo bez pocity viny nebo strachu. Tím se buduje pozitivní vztah k jídlu.

Potlačení emocionálního přejídání

Učení se identifikovat a řídit emocionální přejídání může pomoci zlepšit celkové duševní a emocionální zdraví.

Řešení častého hladu

Tím, že jíte podle svých tělesných signálů, se můžete vyhnout extrémním hladovým stavům, které často vyvolávají přejídání.

Podpora celkového zdraví. Intuitivní stravování podporuje celkové fyzické a duševní zdraví tím, že vám umožňuje poslouchat své tělo a naslouchat jeho potřebám. 

Intuitivní strava

Jak začít s intuitivním stravováním? 

Pokud chcete začít s intuitivním stravováním, zde je několik kroků, které vám mohou pomoci:

1. Sledujte své tělesné signály

Začněte pozorovat pocity hladu a sytosti. Zeptejte se sami sebe, jaké signály vám tělo posílá před a během jídla.

2. Zamezte rušivým faktorům

Snažte se jíst bez rušivých prvků, jako jsou televize, mobilní telefony nebo počítač. Zaměřte se na samotný proces jídla a především jezte pomalu.

3. Naučte se rozpoznat emocionální jídlo

Zkuste identifikovat situace, kdy jíte kvůli stresu, a zkuste najít alternativní způsoby, jak se s těmito emocemi vypořádat.

4. Buďte trpěliví

Intuitivní stravování je dovednost, kterou je třeba vyvíjet. Buďte trpěliví sami se sebou a očekávejte, že to bude vyžadovat čas.

Vyzkoušejte si některá z cvičení a posuňte své stravování na novou úroveň!

Hlad a sytost cvičení: Před jídlem se zamyslete nad tím, jak jste hladoví. Po každém soustu se ptejte, jak se cítíte vzhledem k hladu a sytosti. To vám pomůže lépe rozpoznat signály vašeho těla.

Deník o jídle: Vedení deníku o jídle vám umožní sledovat, co jíte a jak se cítíte během jídla i po něm. Můžete si také zapisovat emocionální stavy, které mohou ovlivnit váš jídelníček.

Svědomité jídlo: Během jídla se zaměřte na samotný proces jídla. Vnímejte chutě, vůně a textury potravin.

Intuitivní stravování není o dokonalosti, ale o naslouchání svého těla a respektování jeho potřeb. Pokud budete trpěliví a budete cvičit vnímání, můžete dosáhnout zdravějšího vztahu k jídlu a celkově kvalitnějšího života.

Pokud vás intuitivní stravování zaujalo a chcete se dozvědět více, neváhejte mě kontaktovat nebo se přihlásit do jednoho z programů o intuitivním stravování. Jsem tady, abych vám pomohla na vaší cestě k zdravějšímu životnímu stylu. Buďte svobodní ve svém jídelníčku! Kristýna 

Chcete jíst zdravě a vyváženě?

Udělejte první krok ke své transformaci a svůj posun ucítíte už za pár týdnů.

KLIKNĚTE NA FORMULÁŘ