Zdá se, že v době, kdy většina z nás touží po povzbuzení, správném směru a dobrém mentálním nastavení, mnoho z nás přirozeně používá svou “modlitbu”, motto…. opakuje si oblíbený citát nebo si zapisuje svá hesla, kterým můžeme říkat afirmace. Možná, že jste o nich slyšeli nebo jste se už na internetu setkali s informacemi právě o tomto způsobu programování mysli. Bez ohledu na to, jaký konkrétní typ afirmace používáte, afirmační věty mají reálný fyzický dopad na naše těla, opravdu se nás dotýkají. 

Podle studie provedené společností Social Cognitive and Affective Neuroscience (2016) vyšlo najevo, že afirmace osvětlují oblasti v mozku, které jsou spojené s vlastním zpracováním a odměnami, a také snižují pocity úzkosti. Wow! Skutečně dobré cvičení pro náš mozek! 

Podívejme se spolu na to, co tedy afirmace jsou, jak fungují a co přináší…

Afirmaci vnímám tak, že jejím prostřednictvím do sebe můžeme zasít semínko pozitivního vidění naší přítomnosti i budoucnosti. Pokud toto svoje pomyslné semínko pravidelně zaléváme – to znamená, opakujeme si pozitivní slova či věty v době, kdy je to pro mozek příznivé – má to velmi podobný účinek, jako má meditace nebo jóga. Jednoduše se časem dostaví pocit, že je náš život veselejší, zářivější a spokojenější.  

Co je afirmace?

Jsou to pozitivně laděná slova nebo krátké věty. Měly by být nastaveny na přítomný okamžik. To znamená Jsem – Žiju – Mám … štěstí, radost, lásku, spokojenou rodinu, upřímné přátelé, finanční stabilitu, spokojený život… doplnit byste si měli sami, podle tématu, které chcete posílit.  

V čem afirmace pomáhá? 

Afirmace pomáhají překonávat překážky a negativní myšlenky. Dokážou v nás vyvolat naději, sílu, víru, motivaci a touhu po lepším. Postupně se ze slov stává součást našeho postoje, který říká, že se nám může podařit, cokoli si zamaneme. Mozek totiž nevnímá rozdíl mezi představou a nebo tím, že se to opravdu odehrává. Proto může být velmi přínosné náš myšlenkový tok zaměřit správným směrem. 

Jak začít?

Soustřeďte se na své každodenní myšlenky a afirmujte. Dávejte pozor, na co myslíte, a směřujte vaše dominantní myšlenky konstruktivním směrem. Chápu, že to někdy může být náročnější, ale i malé kroky můžou přinést nečekaný efekt. Sepište si vaše nejdůležitější témata, kde byste chtěli udělat pokrok. Napište si svůj seznam afirmačních vět a zkuste si stanovit dobu, kdy si tyto věty připomene. Mělo by to být v době, kdy jste v klidu – nezahlceni povinnostmi.

Jak fungují afirmace?

Dnes mají afirmace mnohem větší váhu než před několika lety. Více se zajímáme o metody, které povzbudí mozek správným směrem. Ve své praxi se věnuji afirmacím přibližně 5 let. V rámci koučinkových konzultací lidem reflektuji slova, která říkají, a oni si přirozeně nastavují pozitivnější samomluvu. A opravdu vidím, jak se jim i díky tomu daří měnit svůj život nebo každodenní způsob chování snadněji a pozitivněji. Dokáží se lépe nasměrovat tím správným směrem. Možností, jak podpořit váš směr, je více. Najděte to, co vám pomůže k osobnímu posunu. 

Na základě těchto zkušeností jsem pro své klienty i ostatní lidi vytvořila Afirmační karty. Jejich cílem je podpořit transformaci lidí, aby byli k sobě samým více empatičtí a tolerantní. Karty s krátkým sdělením jim pomáhají rozvíjet nové, pozitivní vzorce myšlení a trávit více času a energie vděčností a láskou a méně času negativismem vůči sobě. A díky tomu reálně měnit každý svůj den. Afirmační karty si můžete objednat na info@kristyna-bacova.czNa závěr jsem vám napsala jednoduchý tip, jak afirmační metodu přenést do vaší praxe👇🏻   

Pozitivní sebemluva

Mini návod, který vám pomůže začít👇🏻

Napište si svá posilující hesla na lepící lístky a nalepte je na viditelná místa doma nebo v kanceláři. Vaše hesla budete mít neustále na očích a pokaždé, když půjdete okolo, tak si připomenete přesně to, na čem opravdu záleží! Jestliže taková místa z důvodu soukromí nenajdete, tak se skvěle pracuje s motivačními či afirmačními kartami. Pro čtení karet je skvělé ráno (i já ho využívám), kdy je mozek v hladině alfa ve které se více  soustředíme a více ukládáme přijaté informace do paměti. Přesně v této denní době, kdy je ještě klid a všichni ještě spí, tak tahám z balíčku jednu kartu a krátce si zauvažuji nad jejím významem.
Každému toto zdělení reflektuje něco jiného a ve většině případech jsem po takovém malém rituálku pocitově klidnější, radostnější a jsem připravena na pracovní povinnosti.  

Kristýna