Únava je s příchodem jara obzvlášť aktuální. Jak „boostnout“  vaše prázdné baterky? Pohotovostní SOS balíček osvědčených tipů je pro vás připraven k přečtení a rovnou rychlé aplikaci! 

Unavený, unavená a unavení. ​​Kolikrát jste si to za poslední dobu řekli? Pokud patříte k těm lidem, kteří prožívají zimu hodně aktivně a málo odpočívají, pak se můžete na jaře cítit oslabeni. Za únavou může stát stres, nedostatek spánku, špatná strava a mnoho dalších faktorů, které mají vliv na náš organismus. Vyzkoušejte tyto základní tipy k obnovení vaší energetické rovnováhy!

Jak poznáte, že vaše tělo potřebuje pomoc? 

Pokud se pravidelně budíte s pocitem, že se vám nechce vstávat, cítíte se malátně, máte pravidelné  propady energie a každodenní pocit ztráty životního elánu, tak není o čem přemýšlet. Tělo si opravdu  žádá restart. 

Dlouhodobý nedostatek energie může signalizovat: 

 • sklon k snadnému rozčilování, netrpělivosti nebo depresi
 • snížená schopnost soustředění a učení
 • obtíže s výkonem běžných úkolů
 • ospalost, malátnost, apatie
 • nerozhodnost, slabá vůle, ztráta energie
 • často nízký krevní tlak a přecitlivělost na počasí
 • nadměrná chuť k jídlu – až neovladatelná

 

Zeptejte se sami sebe, jak moc jste unavení? Jaké číslo vystihuje váš aktuální stav? 

 (1 – úplné vyčerpání, 5 – někdy je únava a jindy není, 10 – plné baterie)

Pokud je vaší odpovědí číslo mezi 1 až 5, tak se pokuste váš organismus povzbudit, abyste se cítili lépe. A pamatujte, že i maličkost může pomoci k vaší vyvážené energii. Tuto číselnou hru si zopakujte za 2 týdny a hned uvidíte, jestli na to jdete dobře a něco se ve vašem pocitu změnilo. 

Proč se tělo unavuje? 

Po tělesném vypětí se v krvi nahromadí odpady látkové přeměny, jako je kyselina mléčná a kysličník uhličitý a ty oslabují tělo. Mozek je nedostatečně zásoben kyslíkem a nutrienty, proto se přepíná na klidový stav, který stojí tělo méně energie. Únava může signalizovat, že jste v zimě své tělo přetěžovali! 

Co stojí za tím, že jste unavení?

 • nedostatečná hydratace organismu
 • přemíra alkoholu 
 • vysokoenergetická strava s nedostatkem živin  
 • převaha sacharidů ve stravě
 • časté výkyvy hladu a následné přejedení 
 • přepracovanost a absence odpočinku
 • nedostatek (ale i přebytek) pohybu
 • ponocování a nespavost 
 • nesprávné životní návyky
 • přehlcení informacemi z digitálního světa
 • špatné zacházení s časem 
 • další faktory, které působí negativně na mysl i tělo 

Jak to všechno napravit, abyste se cítili odpočatě a plní energie? 4 x SOS energetický booster! 

1. Hned ráno se osvěžte vlažnou vodou

První pomocí při únavě je rozhodně dobrá hydratace. Pokuste se alespoň několik dnů vynechat jako první nápoj kávu a odlože si ji až po snídani. Místo toho se zaměřte na sklenici čisté vody a porovnejte si, jak se po několika dnech cítíte jinak, lépe! Voda je opravdu základ pro vaše tělo. Dehydratace je jedním z nejčastějších důvodů proč se lidé cítí už od rána sklesle. Dokonce i mírná ztráta vody v těle 1 % –  2 % – může způsobit špatnou koncentraci, problémy s krátkodobou pamětí a změny nálad. A nutno podotknou, že vám určitě pomůže nejen dobře začít, ale pokračovat průběhu dne třeba nápojem ze zázvoru, okurky, citrónu nebo bylinek.   

2. Přidejte do jídelníčku enzymy

Strava bohatá na živiny, která optimálně zásobuje tělesné, ale především nervové buňky pomůže tělo přirozeně energizovat. Teď je ideální období, kdy je vhodné hledat pro svou stravu enzymy, které slouží jako kartáč pro čistící práce ve vašem těle. Skoro všechno, co teď bude klíčit a zelenat se je základ enzymatické stravy. Můžete si pod tím představit syrovou zeleninu, saláty, čerstvé zelené natě, bylinky, zelené lístky, občas může pomoci i fermentovaná semínka a  nebo klíčky.  I ve městě můžete mít u sebe doma kousek probouzející se přírody v podobě klíčení. 

3. Vyzkoušejte půst od informací

Zamyslete se nad tím, co vám aktuálně bere nejvíce energie, a zkuste si na papír napsat tyto faktory, kterými přicházíte o svůj vzácný čas a vyčerpávají vás. Pokud se cítíte vyčerpaně a hned vás nenapadne hlavní příčina, tak můžete zkusit omezit přísun informací, telefonování a sledování novinek, které pro vás vlastně nejsou tolik důležité, ale váš mozek je tím zbytečně zahlcen. S klienty tomu říkám „digi půst“ a už po prvním týdnu lehkého omezení mají lepší náladu! Kdo nevyzkouší, neví. 

4. Vraťte si zpátky své staronové já

Zdravá hmotnost, kde je chuť, radost a dobrý pocit uvnitř vás dokáže neskutečné zázraky! Taková optimální hmotnost ať je pro vás jakákoliv, tak vám do života vrátí vaše staré a tím vlastně myslím i nové já. Pokud máte kila navíc, může to být pro vaši mysl i tělo opravdu vyčerpávající. Moc dobře vím, jak velká zátěž z takové nespokojenosti plyne z toxického myšlení, kde se člověk často kritizuje, porovnává se s ostatními, necítí se dobře v těsném oblečení a nelíbí se sám sobě. Tyto vzorce mají opravdu negativní dopad na vaši náladu. Nemluvě o estetice je velké množství podkožního tuku zátěží pro vaše srdce a další orgány, což vás určitě může unavit. A proto můžete lehce odlehčit stravu a přidat nové cvičení, které vás odmění novou životní jiskrou. 

Na závěr 

Pokud máte chuť se do vašeho restartu těla pustit více do hloubky, tak by tam mělo být omezení průmyslově zpracovaných potravin, navýšení pohybu, regeneračních zdrojů a především si pro sebe najděte takový harmonogram, který pro vás bude jednoduchý a tím pádem budete mít chuť u něj vydržet. 

PS: A když už si nebudete vědět rady kudy kam, tak mi napište ✍🏻 a já vám ráda pomůžu do vašeho života vrátit skvělý pocit. Rezervaci termínu mám otevřenou do 31.3. 2023. Kristýna 

Profesionální podpora pro rovnováhu v organismu a načerpání energie.